Prvi april donosi u Novi Sad svake godine sećanje na stravičnu tragediju koja je zauvek promenila živote mnogih. Tog kobnog datuma 2012. godine, diskoteka „Kontrast“ postala je mesto gubitka za šestoro mladih ljudi: Renato Vuković (21), Marina Aničić (25), Tamara Miladinović (25), Milena Dalmacija, Zoran Ignjatović (28) i Marko Pavlović (29). Ovaj događaj je ostavio duboku ranu ne samo porodicama žrtava, već i celoj zajednici.
U noći tragedije, oko dva sata posle ponoći, izbila je vatra zbog loših elektroinstalacija, a jedini izlaz iz diskoteke bio je zakrčen. U haosu koji je nastao, posetioci su pokušavali da se spasu, ali je dim brzo preplavio prostorije. Mnogi su se sklonili u toalete, verujući da će na taj način pronaći sigurnost. Nažalost, gušenje dimom u tim prostorijama postalo je fatalno za većinu žrtava.
Jedan od konobara, koji je pokušavao da pomogne, zatekao je mlade ljude kako se skrivaju u kabinama toaleta. Pokušao je da ih motiviše da krenu za njim prema izlazu, ali je shvatio da su ostali u toaletu, ne znajući da je opasnost veća nego što su mislili. Njihova tela pronađena su zagrljena, što svedoči o njihovoj borbi za život u poslednjim trenucima.
Nakon tragedije, pravda je zatražena. Vlasnik diskoteke, Alojz Ganić, zajedno sa zakupcima i električarom, osuđeni su zbog nemara koji je doveo do gubitka života. Ganić je prvostepeno osuđen na pet godina zatvora, dok su zakupci i električar dobili kazne od devet i sedam godina. Međutim, kazna za Ganića je kasnije smanjena, a on je pušten na slobodu nakon izdržane dve trećine kazne.
Ove godine, na godišnjicu tragedije, Snežana Vuković, majka jedne od žrtava, podelila je emotivnu poruku na društvenim mrežama. U svom postu, ona se osvrnula na neprocenjivu ljubav koju su njeni sin i njegova devojka delili, naglašavajući kako njihova ljubav i dalje živi u srcima onih koji ih se sećaju. Njihova sudbina, iako tragična, postala je simbol večne ljubavi koja nadmašuje granice života i smrti.
U svetlu ove tragedije, 2015. godine, usvojen je „Tamarin zakon“, koji nosi ime po Tamari Miladinović, jednoj od žrtava. Ovaj zakon je uveden kako bi se poboljšali standardi zaštite od požara u javnim prostorima i sprečili slični incidenti u budućnosti. Branko Miladinović, Tamarin otac, postao je aktivista i borac za sigurnost, posvetivši svoj život preventivnim merama.
Osim što je „Kontrast“ postao simbol tragedije, Novi Sad je prethodno doživeo sličan incident u 2008. godini, kada je u požaru u kafiću „Laundž“ stradalo osam mladih. Ove tragedije ukazuju na potrebu za strožim regulativama i boljim sistemima zaštite od požara, kako bi se sprečili gubici života.
Nedavna tragedija u Kočanima, Severna Makedonija, kada je požar u diskoteci odneo 59 života, ponovo je otvorila bolne rane i podsetila na važnost sigurnosti u javnim prostorima. Ove sličnosti sa događajem u Novom Sadu pokazuju da su problemi zaštite od požara i dalje prisutni i da je potrebna zajednička borba za sigurnije okruženje.
Sećanje na žrtve „Kontrasta“ ostaje snažno u srcima svih koji su ih poznavali. Ove tragedije nas podsećaju na važnost sigurnosti i odgovornosti, kako bismo obezbedili da se slične situacije nikada ne ponove. U svetu koji se neprestano menja, ljubav i sećanje na one koje smo izgubili ostaju večni.