40 banaka zatvoreno u iznenadnom „zakonu o nestanku“.

Milan Petrović avatar

Bankovni sektor Kine prolazi kroz teška vremena zbog naglog pada na tržištu nekretnina, loše kontrole rizika i drugih problema. Prema izveštaju Njuzvika, najmanje 40 „visokorizičnih“ kineskih banaka su preuzete od strane većih institucija u prvih šest meseci ove godine. Mali i srednji ruralni zajmodavci su pod teretom dugova, što dovodi do njihovog propadanja.

Izveštaj prati oko 3.800 zajmodavaca u ruralnoj Kini koji drže ogroman iznos imovine od 7,5 biliona dolara, što čini 13% ukupnog bankarskog sistema. Mnogi od njih se bore sa prevelikim brojem loših kredita, jer čak 40% njihovog portfelja čine nenaplativi krediti.

Četrdeset od 40 propalih institucija su spojene u jednog gigantskog zajmodavca – Liaoning Rural Komercijalna Banka, koju su regulatori osnovali u septembru kako bi upravljali lošim bankama. Ova brojka je četiri puta veća od broja zatvorenih banaka u 2023. godini, a industrijski insajderi veruju da će se ovaj trend ubrzati kako se restrukturiranje nastavlja.

Bankovni sektor Kine suočava se sa dubokim krizama zbog niza faktora koji su doveli do brzog pada institucija. Pad na tržištu nekretnina, loša kontrola rizika i preveliki broj loših kredita su samo neki od problema koji dovode do propasti mnogih banaka.

Ruralni zajmodavci posebno su pogođeni, jer su pod teretom velikih dugova i nemogućnosti naplate kredita. Neki od njih su priznali da veliki deo njihovog portfelja čine nenaplativi krediti, što dodatno opterećuje njihov poslovanje i dovodi do propasti.

Preuzimanje „visokorizičnih“ banaka od strane većih institucija je postalo uobičajena praksa u Kini, pri čemu su čak 40 institucija spojene u jednog velikog zajmodavca. Ovaj brzi proces restrukturiranja pokazuje ozbiljnost situacije u bankovnom sektoru i potrebu za hitnom intervencijom kako bi se spriječio dalji kolaps.

Kineske vlasti su osnovale Liaoning Rural Komercijalnu Banku u septembru kako bi upravljali lošim bankama i pokušali da stabilizuju sektor. Međutim, finansijski stručnjaci upozoravaju da će se trend propadanja banaka ubrzati kako se nastavlja restrukturiranje i suočavanje sa problemima u sektoru.

Očekuje se da će bankovni sektor Kine proći kroz teške vremena u narednom periodu, jer su problemi u sektoru duboki i zahtevaju hitnu intervenciju. Vlasti će morati da preduzmu efikasne mere kako bi sprečile dalji pad banaka i očuvali stabilnost finansijskog sistema zemlje.

Bankovni sektor Kine suočava se sa ozbiljnim problemima koji su doveli do brzog propadanja institucija. Pad na tržištu nekretnina, loša kontrola rizika i prevelik broj loših kredita su neki od faktora koji su doprineli krizi u sektoru. Vlasti su preuzele 40 „visokorizičnih“ banaka u prvih šest meseci ove godine, kako bi sprečile dalji kolaps sektora. Restrukturiranje sektora biće ključno za stabilizovanje bankovnog sistema i očuvanje finansijske stabilnosti zemlje.

Milan Petrović avatar