Nemačka pošta (Deutsche Post) je u četvrtak objavila planove za ukidanje 8.000 radnih mesta do kraja godine kao deo mera za smanjenje troškova. Ovaj program će pogoditi oko četiri odsto domaće radne snage u sektoru dostave pisama i paketa, a kompanija je naglasila da će se ovaj proces sprovesti na „društveno odgovoran način“. Ova mera je deo šireg plana smanjenja troškova i povećanja efikasnosti, kako je izvestila Nemačka novinska agencija (dpa).
Promene će se odraziti i na globalno poslovanje logističkog giganta DHL-a, koji u Nemačkoj posluje pod brendom Post & Parcel unutar Deutsche Post. DHL zapošljava oko 600.000 ljudi širom sveta, dok sam Deutsche Post ima oko 170.000 zaposlenih u Nemačkoj. Ove odluke dolaze u vreme kada se kompanija suočava sa padom operativne dobiti na nivou grupe, a planira da uštedi više od milijardu evra godišnje.
Glavni uzroci pada profitabilnosti uključuju dugoročni pad obima isporuke pisama i reklamnog materijala, kao i porast konkurencije u sektoru dostave. Ova situacija ukazuje na promene u načinu na koji se vrše dostave i na sve veću digitalizaciju koja smanjuje potražnju za fizičkim pošiljkama.
Najava o otpuštanjima dolazi samo dva dana nakon što je kompanija postigla dogovor sa zaposlenima o kolektivnom ugovoru, koji predviđa povećanje plata od dva odsto u aprilu i dodatnih tri odsto nakon 12 meseci. Ovaj kontrast između povećanja plata i smanjenja radne snage može izazvati nezadovoljstvo među zaposlenima, a istovremeno ukazuje na izazove sa kojima se kompanija suočava.
U svetlu ovih promena, Deutsche Post i DHL se suočavaju sa potrebom da prilagode svoje poslovne strategije kako bi ostali konkurentni na tržištu. Mnoge kompanije u sektoru dostave su već prešle na digitalne platforme i automatizovane sisteme, što dodatno pritisne tradicionalne metode isporuke. U tom smislu, Deutsche Post planira da investira u tehnologiju i inovacije kako bi optimizovao svoje operacije.
Smanjenje radne snage može imati dalekosežne posledice na lokalne zajednice, gde će se osetiti gubitak prihoda i povećanje nezaposlenosti. U isto vreme, kompanija je naglasila da će sve promene biti sprovedene sa pažnjom prema zaposlenima, uz mogućnost ponovnog zapošljavanja ili prekvalifikacije za druge pozicije unutar kompanije.
U kontekstu globalnog poslovanja, Deutsche Post i DHL moraju se suočiti sa izazovima kao što su klimatske promene i ekološki zahtevi koji postaju sve važniji. Mnoge zemlje postavljaju strože regulative za emisiju CO2 i održivost transporta, što može uticati na troškove poslovanja. U tom smislu, Deutsche Post planira da unapredi svoje ekološke prakse i smanji svoj ekološki otisak.
Pored toga, sve veća digitalizacija i promena potrošačkih navika usmeravaju kompanije ka razvoju novih usluga koje će zadovoljiti potrebe kupaca. Na primer, povećanje online kupovine dovelo je do rasta potražnje za bržim i efikasnijim načinima dostave, što može biti prilika za Deutsche Post da se prilagodi novim trendovima.
Sve u svemu, situacija u kojoj se nalazi Deutsche Post i DHL osvetljava izazove sa kojima se suočavaju tradicionalni igrači na tržištu dostave. U vremenu kada se očekuje povećanje konkurencije i promene u potražnji, kompanije će morati da pronađu načine da ostanu relevantne. S obzirom na sve ove faktore, budućnost Deutsche Post i DHL-a će zavisiti od njihove sposobnosti da se adaptiraju i inoviraju u skladu sa potrebama tržišta.