Ajkule uz obalu Brazila su pronađene sa kokainom u svom organizmu, a to može imati štetne posledice po njihovo ponašanje. Morski biolozi su testirali 13 ajkula vrste brazilski oštronosac i otkrili visoke nivoe kokaina u njihovim mišićima i jetri. Utvrđeno je da kokain potiče iz ilegalnih laboratorija ili iz izmeta korisnika droge, putem neprečišćenih otpadnih voda. Moguće je da ajkule uzimaju kokain i putem hrane, ali to je manje verovatno. Naučnici su zabrinuti zbog štetnih efekata kokaina na zdravlje ajkula, kao i njihovo ponašanje.
Naučnici su nabavili male ajkule od ribarskih brodova koji plove priobalnim vodama Rio de Žaneira i otkrili koncentracije kokaina do 100 puta više nego kod drugih morskih životinja. Rezultati su opisani kao „zabrinjavajući“ za morski ekosistem. Kokain može oštetiti vid ajkula, što bi moglo uticati na njihovu sposobnost lova i reprodukcije. Iako još nema dokaza da kokain podstiče nemirno ponašanje ili agresivnost kod ajkula, moguće je da utiče na njihov životni vek.
Nekoliko naučnika je iznelo teorije o poreklu kokaina u organizmima ajkula, navodeći da je najverovatnije poteklo iz otpadnih voda ili hrane koju su unošile. Naši ekosistemi su izloženi riziku zbog ljudske upotrebe narkotika i ispuštanja otpadnih voda, te je važno istražiti kako ove hemikalije utiču na prirodni svet. To je problem koji se ne tiče samo Brazila, već je prisutan i širom sveta, bilo da je reč o drogama, đubrivima ili herbicidima.
Naučnici su zabrinuti za budućnost ajkula uz obalu Brazila i upozoravaju na potrebu daljih istraživanja kako bi se razumeli štetni efekti kokaina na ove morske predatora. Ovaj slučaj postavlja pitanje o uticaju ljudskih aktivnosti na prirodu i ekosisteme, ističući važnost očuvanja životinjskih populacija i održivog korišćenja resursa.