Ako se projekat „Jadar“ realizuje bićemo u Srbiji još najmanje 40 godina

Milan Petrović avatar

Projekat „Jadar“ postao je tema rasprave nakon javnog skupa u Ljuboviji prošle subote. Aktivisti protiv izgradnje rudnika litijuma ističu zabrinutost zbog potencijalnih negativnih posledica po životnu sredinu. Kompanija Rio Tinto tvrdi da su sprovedena brojna istraživanja koja pokazuju da projekat može biti realizovan bezbedno uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine.

Tokom javne rasprave čuli su se različiti stavovi, ali je kvalitet komunikacije bio na visokom nivou, što je za Rio Tinto bio korak u dobrom smeru. Kompanija je organizovala preko 150 događaja i razgovarala sa preko 4,000 građana u Loznici i okolnim mestima u nadi da će rasprava biti zasnovana na činjenicama.

Aktivistkinja Marijana Petković izražava da su prekinuli svaku komunikaciju sa Rio Tintom nakon pokušaja kompanije da ih izmanipulišu na kolektivnim sastancima. Sa svoje strane, Rio Tinto poručuje da su spremni na dijalog sa svim zainteresovanim stranama i podsećaju da su kontinuirano pozivali na dijalog, ali su često nailazili na negativne odgovore.

Rio Tinto ističe da je posvećen projektu “Jadar” i da je zahtevano da postoji kontinuirana komunikacija sa nadležnim institucijama u narednih 40 godina ukoliko se projekat realizuje. Projekat je prešao u novu fazu sa ponovnim uspostavljanjem Prostornog plana posebne namene, ali će biti potrebno sprovesti još niz koraka kako bi se realizacija projekta mogla započeti.

Novi talas protesta zbog planova za rudarenjem litijuma u Srbiji počeo je 28. juna, a Vlada Srbije nastavlja sa projektom nakon njegovog privremenog zaustavljanja pre dve godine. Ekološki aktivisti rizik od eksploatacije litijuma zbog mogućih negativnih posledica po životnu sredinu.

Rio Tinto tvrdi da je projekat ekološki bezbedan i da će se razvijati uz poštovanje najviših domaćih i međunarodnih standarda, mada mnogi stručnjaci ističu da eksploatacija litijuma ne može proći bez ekoloških posledica. Navodno, projekat može početi sa radom 2028. ako kompanija ispuni sve ekološke propise i dobije neophodne dozvole.

Srbija je nedavno potpisala Memorandum o kritičnim sirovinama sa Nemačkom i Evropskom unijom koji uključuje proizvodni lanac, od eksploatacije litijuma do proizvodnje baterija za električna vozila. Ovu temu treba pažljivo razmotriti uzimajući u obzir sve faktore i uticaje na životnu sredinu i zajednicu.

Milan Petrović avatar