AKTIVIRAJTE SEVERNI TOK! Poslanica Bundestaga traži da se spreči energetska kriza

Milan Petrović avatar

Nemačka poslanica Sevim Dagdelen iznijela je svoje mišljenje da Nemačka treba da odgovori na rastuće cene energenata izazvane prekidom tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu popravkom i ponovnim aktiviranjem gasovoda Severni tok. Ukrajina je odlučila da ne produži ugovor o tranzitu sa ruskim Gaspromom poslije kraja 2024. godine, što je rezultiralo prekidom dotoka prirodnog gasa u neke zemlje EU. Cijene gasa u EU su skočile na 50 evra po megavat-satu, što je cifra nezapamćena od oktobra 2023. Dagdelen je kritikovala nemačku vladu i EU zbog nedostatka reakcije na ovu situaciju.

Troškovi energije su porasli u Nemačkoj nakon što je vlada odlučila da prekine uvoz ruske nafte i gasa 2022. godine. Nekadašnje oslanjanje Njemačke na Rusiju za oko 55% snabdijevanja prirodnim gasom sada je dovelo do problema u snabdijevanju, a vodeći proizvođači u zemlji su najavili otpuštanja i zatvaranje fabrika. Prije početka sukoba u Ukrajini, Njemačka je dobijala gas iz Rusije preko gasovoda Severni tok 1, dok je Severni tok 2 trebao biti uključen 2022. Međutim, oba gasovoda su uništena u aktu sabotaže u septembru te godine.

Dagdelen je pozvala na ponovno aktiviranje gasovoda i prestanak finansiranja Ukrajine, ističući da je to neophodno za stabilizaciju situacije. Ona je članica Saveza Sahra Vagenkneht, političke frakcije koja podržava približavanje Rusiji i dijeli stavove desničarske Alternative za Njemačku protiv imigracije. Liderka stranke, Sahra Vagenkneht, nedavno je okrivila ukrajinski sukob zbog neuspjeha SAD da priznaju crvene linije Rusije.

Osim Dagdelen, i drugi njemački političari su iznijeli slične stavove. Ko-lider Alternative za Njemačku, Tino Krupalla, nazvao je Severni tok „žicom spasa njemačke industrije“ i zahtijevao njegovo popravak, otvaranje i obezbjeđivanje. S obzirom na rastuće cijene energenata i problem sa snabdijevanjem, mnogi političari traže hitno djelovanje i ponovno aktiviranje gasovoda kako bi se riješili trenutni problemi.

Ukrajinski prekid tranzita ruskog gasa kroz zemlju izazvao je velike probleme u snabdijevanju energijom u Evropi, posebno u Njemačkoj. Cijene gasa su skočile na rekordne nivoe, što je dovelo do problema u mnogim sektorima industrije. Nemačka vlada i EU se suočavaju sa pritiskom da reaguju na ovu situaciju i pronađu rješenje koje će omogućiti stabilno snabdijevanje energijom u budućnosti. Ponovno aktiviranje gasovoda Severni tok može biti jedno od rješenja za ove probleme, ali se postavlja pitanje kako će se ova situacija dalje razvijati i kakve će biti posljedice po evropsku energetsku politiku.

Milan Petrović avatar