Novo istraživanje je pokazalo da je Amazonija, najveća prašuma na svijetu, izgubila ogromnu površinu veličine Njemačke i Francuske zajedno zbog krčenja šuma u proteklih četrdeset godina. Udruženje istraživača i nevladinih organizacija RAISG je objavilo da je krčenje šuma, uglavnom radi rudarstva i poljoprivrede, rezultiralo gubitkom 12,5% šumskog pokrivača Amazonije od 1985. do 2023. godine. To znači da je izgubljeno 880.000 kvadratnih kilometara šume u Brazilu, Boliviji, Peruu, Ekvadoru, Kolumbiji, Venecueli, Gvajani, Surinamu i Francuskoj Gvajani.
Amazonija je ključna za borbu protiv klimatskih promjena zbog svoje sposobnosti da apsorbira ugljen-dioksid iz atmosfere, koji uzrokuje globalno zagrijavanje. Međutim, RAISG upozorava na zabrinjavajuću transformaciju Amazonije sa „ubrzanom transformacijom“ korištenja zemljišta koje je nekada bilo prekriveno šumom, sada korištenog za rudarstvo, usjeve ili stoku. Stručnjaci ističu da su veliki broj ekosistema nestali kako bi se napravilo mjesta za pašnjake, polja soje ili druge monokulture, ili su pretvoreni u rudnike zlata.
Sandra Rio Kaseres iz peruanskog Instituta za opšte dobro vjeruje da je gubitak vegetacije u Amazoniji direktno povezan sa velikom sušom i šumskim požarima koji su zahvatili nekoliko zemalja u Južnoj Americi. Ovi šumski požari uništavaju staništa brojnih biljnih i životinjskih vrsta, ugrožavajući biološku raznolikost Amazonske prašume.
Ova nova istraživanja su šokantna, ali također pokazuju hitnu potrebu za zaštitom Amazonske prašume i njenih ekosistema. Amazonska prašuma predstavlja vitalan resurs za čitav svijet, ne samo zbog svog uticaja na klimu, već i zbog bogatstva biljnog i životinjskog svijeta koje sadrži. Očuvanje Amazonske prašume je od vitalnog značaja ne samo za lokalne zajednice i divlji svijet, već i za cijeli planet.
Vlade južnoameričkih zemalja moraju preduzeti hitne mjere kako bi zaštitile Amazonsku prašumu od daljnjeg krčenja šuma i degradacije. Moraju se uspostaviti strogi zakoni i propisi koji će spriječiti ilegalno krčenje šuma, požare i druge aktivnosti koje uništavaju ovaj dragocjeni ekosistem. Također je važno ulagati u održive prakse poljoprivrede i šumarstva kako bi se smanjio pritisak na šumski pokrivač i promovirala održiva upotreba resursa.
Međunarodna zajednica također mora podržati napore zaštite Amazonske prašume. Globalna suradnja je ključna u borbi protiv krčenja šuma i klimatskih promjena koje prijete našem planetu. Očuvanje Amazonske prašume zahtijeva zajednički napor svih zemalja i organizacija kako bi se osiguralo da ovaj dragocjeni resurs ostane netaknut za buduće generacije.
Amazonska prašuma je srce Zemlje i moramo se pobrinuti da ju očuvamo za buduće generacije. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da Amazonska prašuma ostane netaknuta i da njena bogatstva i ekosistemi opstanu za buduće generacije. Hitna djelovanja su potrebna kako bi se zaustavilo daljnje uništavanje ove prekrasne i vitalne prašume, i trebamo djelovati brzo i odlučno kako bismo sačuvali njenu ljepotu i resurse za budućnost.