Britanski ambasador u Srbiji, Edvard Ferguson, nedavno je izjavio da britanska vlada podržava dalji razvoj projekta Jadar, ali da će odluka o tome da li treba nastaviti sa projektom biti u potpunosti u rukama srpske vlade. U odgovoru na otvoreno pismo grupi bivših stipendista britanskog „Čivning programa,“ koji su izrazili zabrinutost u vezi sa rudarenjem litijuma u Srbiji, Ferguson je istakao da Britanija vidi Srbiju kao partnera EU u oblasti kritičnih sirovina i priliku za srpsku ekonomiju. Ferguson je naglasio da projekat Jadar može Srbiji pružiti šansu da postane deo evropske energetske tranzicije.
Ambasador je također izrazio razumevanje za zabrinutost u vezi potencijalnih ekoloških rizika, ali je istakao da se svi projekti rudarstva moraju pažljivo upravljati. On je ponudio tehničku pomoć Vladi Srbije u cilju procene i upravljanja rizicima, i naglasio da su evropski partneri spremni da pomognu u tom procesu. Ferguson je dodao da se trenutno radi na otvaranju rudnika litijuma u Kornvolu i da je u interesu svih država da pređu na obnovljive izvore energije koje obezbeđuju kritične mineralne sirovine poput litijuma.
Britanski ambasador je istakao podršku Ujedinjenog Kraljevstva civilnom društvu u Srbiji i otvorenu debatu o velikim projektima. On je istakao da je britanska vlada zainteresovana za uspeh projekta Jadar s obzirom da je Rio Tinto, kompanija koja realizuje projekat, sa sedištem u Londonu. Ferguson je zahvalio bivšim stipendistima na angažovanju u ovom pitanju i izrazio ponos na britanski „Čivning“ program.
Ambasador je pozvao na nastavak dijaloga sa bivšim stipendistima i podvukao važnost stručne ekspertize u debati o rudarenju litijuma. Rekao je da će se Britanija truditi da podrži i brani Rio Tinto od nepravednih optužbi. Ferguson je poručio da je važno da javna debata bude zasnovana na činjenicama kako bi se osiguralo odgovorno sprovođenje projekta Jadar.