Američka ekonomija sve više gubi svoju vodeću ulogu u multipolarnom svetu, dok tržišta u razvoju dobijaju na snazi. Ove tvrdnje iznela je Kristalina Georgijeva, generalna direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), tokom samita svetskih vlada koji se održao u Dubaiju. Ona je naglasila da je trenutna globalna dinamika značajno promenjena i da se saradnja između zemalja mora prilagoditi novim okolnostima.
Georgijeva je izjavila da je važno priznati da živimo u multipolarnom svetu. U ovom kontekstu, saradnja koja je prethodno bila vođena dominacijom jedne ekonomije, kao što su Sjedinjene Američke Države, više nije održiva. Iako SAD i dalje ostaje ekonomski najjača zemlja, drugi tržišni ekonomije u razvoju beleže brži napredak i rast. Ova promena u globalnoj ekonomiji donosi sa sobom nove izazove, ali i nove mogućnosti za saradnju među zemljama.
Jedan od ključnih faktora koji podstiče brzi rast zemalja u razvoju, prema rečima Georgieve, jeste oslabljena državna regulativa. Naime, mnoge od ovih zemalja su se odlučile za diverzifikaciju svojih prihoda, što im omogućava da postanu otpornije na globalne ekonomske krize. Digitalizacija je takođe postala ključni element u ovom procesu. Korišćenje tehnologije i digitalnih alata omogućava zemljama u razvoju da poboljšaju svoju konkurentnost na globalnom tržištu.
Georgijeva je naglasila da MMF podržava jaču ekonomsku saradnju među zemljama u razvoju. Ova saradnja može uključivati razmenu znanja, tehnološku pomoć i zajedničke projekte koji će doprineti održivom razvoju. U svetlu trenutnih globalnih izazova, uključujući klimatske promene i ekonomske nejednakosti, ovakva saradnja postaje još važnija.
Važno je napomenuti da se promena u globalnoj ekonomskoj ravnoteži ne dešava samo na nivou pojedinačnih zemalja. Mnoge međunarodne organizacije, uključujući MMF, prepoznaju potrebu za prilagođavanjem svojih strategija kako bi bolje služile zemljama u razvoju. Ove zemlje često se suočavaju sa specifičnim izazovima koji nisu uvek adekvatno adresirani u tradicionalnim ekonomskim modelima.
Georgijeva je takođe ukazala na to da je globalna ekonomija danas više međusobno povezana nego ikada pre. U tom smislu, događaji u jednoj regiji mogu imati značajan uticaj na ekonomije drugih zemalja. Ova međuzavisnost zahteva od zemalja da rade zajedno kako bi se suočili sa izazovima koji se javljaju na globalnom nivou, poput pandemija, ekonomskih kriza ili klimatskih promena.
Kako se tržišta u razvoju nastavljaju jačati, važno je da se razviju i nove strategije za podršku njihovom rastu. To uključuje ne samo ekonomske, već i socijalne i političke aspekte koji mogu uticati na stabilnost i održivost ovih ekonomija. Georgijeva je naglasila da je potrebno preispitati tradicionalne pristupe razvoju i razmotriti kako se može bolje podržati rast zemalja u razvoju.
U zaključku, Kristalina Georgijeva je podvukla značaj prilagođavanja uloga i strategija u globalnoj ekonomiji, s obzirom na to da se svet suočava sa sve većim izazovima. Multipolarni svet donosi nove mogućnosti, ali i zahteva novu vrstu saradnje među zemljama. U tom smislu, MMF će nastaviti da radi na jačanju ekonomske saradnje i podršci zemljama u razvoju, kako bi se osigurao stabilan i održiv rast na globalnom nivou.