Proizvođači automobila u Sjedinjenim Američkim Državama suočavaju se sa ozbiljnim izazovima zbog novih carinskih mera koje je uveo predsednik Donald Tramp. Hiljade vozila su trenutno zadržane u američkim lukama, dok se kompanije bore da ublaže posledice ovog trgovinskog rata. Prema izjavama rukovodilaca iz sektora logistike, mnogi proizvođači su počeli da odlažu isporuke svojih vozila, jer se suočavaju sa nesigurnostima oko primene novih carina.
Jedan od rukovodilaca je upozorio na mogućnost da bi zaostatak vozila u lukama mogao postati ozbiljan problem, ukoliko se carinske mere ne ublaže. Kapacitet nekih luka se brzo približava maksimumu, što može dovesti do preopterećenja i dodatnih komplikacija u snabdevanju. Proizvođači kao što su Audi, Jaguar Land Rover i Aston Martin privremeno su obustavili isporuke vozila u SAD, očekujući da će trenutne zalihe brzo biti preplavljene.
U Nemačkoj, luka Bremerhaven, jedna od najvećih svetskih luka za automobile, predviđa gubitak do 50% isporuka ka SAD-u, što predstavlja značajan udarac za industriju. Izvršni direktor „BLG Logistics“, koji upravlja ovom lukom, naglašava da će se efekti trgovinskog rata osetiti i na njihovom tržištu.
Mnogi lideri u automobilskom sektoru se nadaju da će Trampove tarife biti privremene, što ih navodi da prestanu sa isporukama iz evropskih fabrika. Ova strategija „čekanja i gledanja“ omogućava proizvođačima da prate situaciju i vide da li će biti nekih kompromisa između SAD i njihovih trgovinskih partnera. Neki proizvođači su čak odlučili da zadrže vozila u lukama dok ne dobiju jasniju sliku o situaciji.
Visoke naknade za skladištenje vozila u lukama dodatno otežavaju situaciju. Proizvođači takođe pokušavaju da presele vozila u carinska skladišta u SAD-u, gde mogu privremeno skladištiti proizvode bez carinskih troškova. Stručnjaci ističu da su neka vozila kanadske proizvodnje zaglavljena na ulazu u Detroitu, što dodatno komplikuje situaciju.
Tramp je nedavno uveo carine od 25% na sve uvezene automobile, a od 3. maja će se tarifama obuhvatiti i veliki spektar auto-delova. Međutim, postoje delimična izuzeća za Meksiko i Kanadu. Mnogi proizvođači i dalje pokušavaju da shvate kako će se tačno primenjivati ove tarife i šta je sve obuhvaćeno. Postavlja se pitanje da li se carina odnosi na motor ili na svaki pojedinačni deo.
Proizvođači automobila su sada suočeni sa izazovom da identifikuju poreklo svake komponente u svojim vozilima, što je proces koji zahteva mnogo vremena i truda zbog složenosti globalnih lanaca snabdevanja. Dok logistika može biti kratkoročna strategija, proizvođači ne donose dugoročne odluke o proizvodnji zbog neizvesnosti oko trajanja tarifa i mogućih reakcija drugih zemalja.