Američke luke prepune uvoznih automobila, ne znaju kako se primenjuju nove carine

Milan Petrović avatar

Proizvođači automobila suočavaju se sa ozbiljnim izazovima zbog nedavnih trgovinskih mera predsednika Donalda Trampa, koje uključuju uvođenje carina na uvezena vozila. Ove mere su primorale mnoge kompanije da zadrže hiljade automobila u američkim lukama i privremeno obustave isporuke, dok nastoje da razjasne posledice tih odluka.

Prema izjavama nekoliko rukovodilaca iz sektora logistike, neki proizvođači automobila su već počeli da odlažu isporuke svojih zaliha u SAD. Jedan od rukovodilaca je upozorio da bi situacija mogla postati „prilično ružna“, ukoliko se ne ublaže carine, jer bi američke luke mogle brzo dostići svoj kapacitet. Ovo stvara dodatne pritiske na proizvođače koji pokušavaju da upravljaju svojim zalihama.

Brendovi poput Audija, Jaguar Land Rovera i Aston Martina odlučili su da obustave ili smanje isporuke za april, jer se očekuje da će njihovi automobili preplaviti američko tržište. U Bremerhavenu, jednoj od najvećih svetskih luka za automobile u Nemačkoj, prognozira se gubitak do 50% isporuka vozila za SAD, tržište koje čini značajan deo ukupnog prometa.

Mnogi rukovodioci u industriji i dalje se nadaju da će Trampove carine biti privremene, što je navelo neke proizvođače da obustave isporuke iz svojih evropskih fabrika. U međuvremenu, neki proizvođači su odlučili da zadrže vozila u američkim lukama dok ne razjasne situaciju oko carina. Troškovi skladištenja u lukama su visoki, pa mnogi pokušavaju da premeste vozila u carinska skladišta, gde mogu privremeno da skladište proizvode bez dodatnih troškova.

Jedan od problema sa kojim se proizvođači suočavaju je nejasnoća oko primene carina. Tramp je uveo carine od 25% na sve uvezene automobile, a počevši od 3. maja, carinama će biti obuhvaćeni i auto-delovi. Međutim, postavljena su neka izuzeća za Meksiko i Kanadu, što dodatno komplikuje situaciju.

Jedan nemački direktor automobila istakao je da mnoge kompanije još uvek pokušavaju da razjasne kako će se carine primenjivati, uključujući definiciju šta tačno čini deo automobila. Da li su to samo veći delovi, ili svaki mali deo, kao što su vijci, takođe spadaju pod carinske mere? Ova neizvesnost dodatno otežava planiranje i logistiku.

Proizvođači automobila se trude da otkriju poreklo svake komponente svojih vozila, što je izuzetno zahtevan proces zbog složenosti globalnih lanaca snabdevanja. Iako neki rukovodioci smatraju da je trenutna logistika samo kratkoročno rešenje, mnogi još uvek ne donose dugoročne odluke o proizvodnji zbog velike neizvesnosti oko trajanja carina i mogućih odmazdi drugih zemalja.

Uprkos svim izazovima, postoje i pozitivni signali. Neki rukovodioci veruju da bi se situacija mogla stabilizovati ukoliko dođe do dogovora između SAD i drugih trgovinskih partnera. U međuvremenu, producenti automobila i dalje prate situaciju i pokušavaju da pronađu optimalna rešenja za svoje poslovanje.

Ova situacija predstavlja značajan izazov za celu industriju, a proizvođači automobila su primorani da se prilagode novim uslovima poslovanja. Kako trgovinski rat sa SAD-om i dalje traje, neizvesnost će verovatno ostati prisutna, a proizvođači će morati da budu fleksibilni i inovativni kako bi prevazišli trenutne prepreke.

U svakom slučaju, tržište automobila će morati da se prilagodi novim realnostima, a proizvođači će nastaviti da traže strategije koje će im omogućiti da prežive i prosperiraju usred ovih izazova.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: