Izjava državnog sekretara SAD Marka Rubija o povratku u multipolarni svet izazvala je široku pažnju i različite reakcije analitičara i političkih komentatora. Rubio je najavio da će Amerika u budućnosti voditi diplomatiju s ciljem izbegavanja sukoba, ali istovremeno unapređivati svoje nacionalne interese. Ova promena u pristupu američke administracije može imati značajne posledice za Srbiju, koja se nalazi na raskrsnici interesa velikih sila poput SAD, Rusije i Kine.
Zoran Milivojević, bivši diplomata, smatra da je izjava Marka Rubija pokazala da je svet postao multipolaran i da velike sile menjaju svoju politiku. „Ova izjava je pokazatelj da administracija Donalda Trampa ozbiljno menja pristup i da je to prva izjava posle dugog niza godina kojom se priznaje multipolarnost sveta,“ naglašava Milivojević. On ukazuje na tri ključna faktora koja će oblikovati odnose između Beograda i Vašingtona: ekonomija, mir i angažman Ričarda Grenela, kao i budući razvoj situacije u Ukrajini.
Milivojević podseća da Rusija ima dominantnu poziciju u Srbiji, posebno u vezi sa energetskim pitanjima i teritorijalnim integritetom, dok Kina nastoji da ostvari svoje interese kroz investicije. „Kina i Rusija će se truditi da zadrže svoje uticaje, posebno u svetlu pritisaka koje EU vrši na Srbiju povodom Kosova,“ dodaje on.
Dr Neven Cvetićanin iz Instituta društvenih nauka, s druge strane, veruje da Srbija i region nisu u prvom prstenu američkog interesovanja, što može biti korisno za Beograd. „To znači da Srbija, ako bude pametna, može da zaštiti svoju poziciju i unapredi je,“ kaže Cvetićanin. On smatra da je izjava Marka Rubija označila „tektonsku promenu“ u američkoj spoljnoj politici, vraćajući se konceptu nacionalnih interesa koji su važni za SAD.
Rubio je rekao da će Amerika razmišljati o svojim interesima, ali uz diplomatiju koja će sprečiti sukobe sa zemljama koje ne dele iste ciljeve. „Sjedinjene Države treba da rade ono što je u najboljem interesu Sjedinjenih Država. Gde se naši interesi poklapaju, tu imamo partnerstva, a gde se ne poklapaju, tu je zadatak diplomatije da spreči sukob,“ naglašava Rubio.
Cvetićanin smatra da je ovo trenutak kada se velike sile moraju dogovarati o zonama interesa. „SAD napušta koncept svetskog policajca i vraća se svojim interesima, što će imati ogromne posledice po Evropu,“ ističe on, dodajući da ulazimo u proces geopolitičkog preslaganja. Srbija bi trebala da prepozna svoje interese i pronađe način da ih uskladi sa interesima velikih sila.
Milivojević napominje da je ključno da Srbija razume svoje strateške ciljeve i pronađe put kako da se uklopi u nove geopolitičke okolnosti. „Kada se interesi sretnu, stvari idu napred. Naše je da strategijski uskladimo naše i njihove interese,“ zaključuje Milivojević. Cvetićanin dodaje da je ovo vreme da se formira nova ideja i da Srbija može pronaći svoje mesto u svetu, uz pravilno definisanje svojih ciljeva u 21. veku.
Kako se situacija razvija, jasno je da će Srbija morati da balansira između različitih interesa i da bude strateški mudra u svojim odlukama. U svetu koji postaje sve kompleksniji, sposobnost da se prepoznaju i iskoriste prilike, kao i da se izbegnu sukobi, biće ključna za budućnost Srbije.