Američka vojska nedavno je testirala još jedan interkontinentalni balistički projektil bez municije, saopćila je američka vojska. Lansiranje je održano iz baze svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji 5. novembra u 23.01 po lokalnom vremenu. Tim američkog vazduhoplovstva i mornarice nadgledao je lansiranje, kojim je nenaoružana interkontinentalna balistička raketa (ICBM) Minutmen III poslata iz Vandenberg prema Testnom centru za balističke rakete Ronald Regan na Maršalska ostrva jugoistočno od Japana.
Minutmen III je raketa koja može stići do Moskve i Pekinga za 30 minuta, a ima maksimalnu visinu leta od 1.120 kilometara. Raketa je proizvedena od strane Boinga i bila je prva ICBM raketa u svetu opremljena MIRV tehnikom i prva američka ICBM s pogonom na čvrsto gorivo. Naredba za lansiranje rakete poslata je s Boing E-6B Merkjuri aviona, koristeći Sistem za kontrolu lansiranja iz vazduha (ALCS).
Lideri američkih svemirskih snaga pohvalili su uspeh testa i osoblje koje ga je omogućilo. „Ovo lansiranje pokazuje spremnost za misije, agilnost i profesionalizam osoblja u Vandenbergu“, rekao je pukovnik Dorijan Hečer, zamenik komandanta Delta 30 svemirskih lansiranja.
Iako je test sproveden nekoliko dana nakon poslednjeg lansiranja severnokorejske ICBM rakete, izjava svemirskih snaga navodi da je test bio „kulminacija višemesečnih priprema“. Američka vojska testirala je još dve rakete Minutmen III u junu 2024, lansirajući ih u dva dana.
Takvi se testovi redovno sprovode kako bi se odvraćali protivnici Amerike i obezbedilo to da je nuklearni arsenal zemlje pouzdan i spreman za lansiranje.
Interkontinentalni balistički projektili su ključan deo nuklearnog odvraćanja u modernom svetu. Oni imaju sposobnost da nose nuklearne bojeve glave i da stignu do bilo koje tačke na planeti u roku od nekoliko minuta. Ovi projektili predstavljaju veliku pretnju za neprijatelje zemlje koja ih poseduje, a služe kao sredstvo odvraćanja kako bi se osiguralo da neprijatelj ne pokrene napad.
Minutmen III je deo američkog nuklearnog arsenala i predstavlja važan deo američke vojne strategije odvraćanja. Ova raketa može brzo odgovoriti na pretnje i osigurati da Amerika ima sposobnost da odgovori na bilo kakav napad na svoju teritoriju.
Testiranje ovih raketa je važan deo održavanja i osiguranja njihove operativne sposobnosti. Kroz redovne testove, vojska može proveriti da li su rakete spremne za upotrebu i da li funkcionišu kako treba. Ovi testovi takođe omogućavaju vojsci da identifikuje i reši eventualne probleme ili nedostatke u sistemu.
Američka vojska ima dugu istoriju testiranja interkontinentalnih balističkih projektila kao deo svojih napora za održavanje nuklearnog odvraćanja. Ovi testovi se obično sprovode na tajnim lokacijama i pod strogim bezbednosnim merama kako bi se osiguralo da se informacije o sposobnostima i karakteristikama raketa ne otkriju neprijateljima.
U poslednjih nekoliko godina, testiranje interkontinentalnih balističkih projektila postalo je još važnije zbog rastućih tenzija u međunarodnoj zajednici. Sve više zemalja razvija svoje nuklearne kapacitete, što dovodi do povećanja konkurencije i napetosti među velikim silama. Stoga je važno da Amerika održava svoj nuklearni arsenal u operativnom stanju kako bi se suočila sa ovim izazovima.
U zaključku, testiranje interkontinentalnih balističkih projektila kao što je Minutmen III predstavlja ključni deo američke vojne strategije odvraćanja. Ovi testovi omogućavaju vojsci da održava svoju borbenu spremnost i osigura da njen nuklearni arsenal bude pouzdan i spreman za upotrebu u slučaju potrebe. Kroz redovne testove, vojska može proveriti i unaprediti svoje sposobnosti kako bi se osiguralo da Amerika ostane bezbedna i sigurna u sve izazovnijem međunarodnom okruženju.