Amerikanci okrenuli tankere ka Aziji

Milan Petrović avatar

Isporuke ruskog gasa u EU preko gasovoda Turski tok porasle su za više od 40 posto u prvoj polovici 2023. godine u odnosu na isti period prošle godine, objavile su Vedomosti, pozivajući se na podatke o prenosu gasa. Ruskog gasa i dalje je veoma traženo zbog toplotnih talasa kako u Evropi tako i u Aziji.

Ruski državni energetski gigant Gasprom isporučio je više od 1,5 milijardi kubnih metara gasa u EU preko Turskog toka samo u mesecu julu, što je povećanje od 29 posto u odnosu na prethodni mesec, prema podacima evropske grupe za transport gasa Entsog. Na godišnjem nivou, isporuke su porasle za 9 posto. Turski tok je gasovod za prirodni gas koji ide od Rusije do Turske preko Crnog mora i nastavlja se do granice sa Grčkom, članicom EU. Drugi način na koji ruski gas stiže do EU je preko tranzitnog sistema u Ukrajini.

Gasprom je nekada bio glavni snabdevač gasom za EU. Međutim, zbog sukoba između Kijeva i Moskve, izvoz gasa dramatično se smanjio zbog zapadnih sankcija i sabotaže gasovoda Severni tok. EU je odlučila smanjiti zavisnost od ruskog gasa iz gasovoda i umesto toga povećati kupovinu tečnog prirodnog gasa (LNG), uglavnom iz SAD.

Američki dobavljači su navodno smanjili isporuke u EU u julu, šaljući svoje LNG tankere u bolje plaćene regione u Aziji. Prošlog meseca, SAD su isporučile više morskog gasa azijskim potrošačima nego u bilo kom mesecu od 2021. godine zbog povećane potražnje usled vrućeg vremena.

Sankcije koje je Brisel uveo protiv Rusije zbog Ukrajine do sada nisu uticale na snabdevanje gasom iz gasovoda. Mnoge članice EU dobrovoljno su zaustavile uvoz, ali nekoliko zemalja i dalje uvozi ruski gas iz gasovoda. Sporazum o tranzitu gasa između Gasproma i Ukrajine ističe krajem ove godine, a Kijev ne planira produžiti ugovor. IParsprava se prenosi da nekoliko zemalja EU raspravlja o načinima kako omogućiti nastavak protoka gasa preko ukrajinske tranzitne mreže nakon 2024. godine.

U zaključku, isporuke ruskog gasa preko gasovoda Turski tok u EU su porasle, dok se EU trudi smanjiti zavisnost od tog goriva i povećati uvoz tečnog prirodnog gasa iz SAD. Situacija će se dodatno razvijati kako se bliži kraj sporazuma o tranzitu gasa između Gasproma i Ukrajine, a treba očekivati promene u energetskom sektoru u Evropi u godinama koje dolaze.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: