Ana Brnabić je u nedavnom izlaganju oštro kritikovala rektora Univerziteta u Beogradu, Vladana Đokića, zbog njegovog odlaska na otkazivanje sastanka sa premijerom Đurom Macutom. Ona je izjavila da je Đokić na sličan način otkazao i prethodni sastanak sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, naglašavajući da takvo ponašanje može negativno uticati na mlade i studente te da se može interpretirati kao pokušaj destabilizacije obrazovnog sektora u Srbiji.
Brnabić je istakla da je otkazivanje sastanka sa premijerom Macutom već drugi put da rektor Đokić ne dolazi na dogovorene susrete, navodeći da je prvi put otkazivanje bilo vezano za razgovor sa predsednikom Vučićem. Rektor Đokić je kao razlog za otkazivanje sastanka naveo potrebu da se javi tužilaštvu zbog krivične prijave koju je podneo student Miloš Pavlović. Brnabić, međutim, tvrdi da su takve tvrdnje neistinite i sumnja da će do novog poziva za razgovor, koji je Đokić najavio za sledeću nedelju, uopšte doći.
„Šta je on zakazao i šta će se desiti nikada ne znate sa rektorom Đokićem. Videćemo šta će biti“, izjavila je Brnabić, dodajući da je inicijativa premijera Macuta za dijalog pohvalna, ali da se mladima zbog ovakvih situacija oduzimaju šanse i vreme. Ona je naglasila da studenti koji se obrazuju u inostranstvu ne trpe iste posledice kao njihovi vršnjaci u Srbiji.
Brnabić je dodatno ukazala na nepredvidljivost rektora Đokića, napominjuci da je on lično učestvovao u pregovorima kada je dogovaran sastanak sa predsednikom Vučićem, te da je prethodno potvrdio svoj dolazak. Međutim, u trenutku kada je trebalo da se sastanak održi, Đokić je iznenada otkazao. „Ovde je on lično na sastanku sa premijerom Macutom potvrdio da se nastavlja razgovor sutra, a onda se otvorenim pismom obraća i odbija sastanak“, kazala je Brnabić.
Ona je izrazila sumnju da su iza ovakvih odluka stajale druge osobe koje su rektoru davale instrukcije o ponašanju, te je naglasila da je važno znati ko naređuje rektoru kako treba da se ponaša. „Žele da preko onoga što je najosetljivije u svakom društvu, a to je obrazovanje, sruše državu Srbiju“, dodala je Brnabić.
Osim toga, predsednica Skupštine se osvrnula na trenutnu situaciju u vezi sa blokadom RTS-a, koja traje već deset dana. Ona je istakla da je ta blokada pokazala licemerje pojedinaca iz takozvane „drugosrbijanske“ elite, naglašavajući da je nedopustivo da se novinari stavljaju na poternice. „Kako to sad nije targetiranje?! Kako to nije otvorena pretnja ljudima?!“, pitala je Brnabić.
Brnabić je ocenila da trenutna situacija sa RTS-om više nije samo nasilje, već se može smatrati „jednim sadizmom i sociološkim fenomenom“. U ponedeljak će biti održana sednica odbora za kulturu i informisanje, a ona je napomenula da blokada RTS-a nema nikakve veze sa radom REM-a, iako to mnogi ne razumeju. „Da odete ispred RTS-a i da ih pitate šta je skraćenica REM, 80 odsto neće znati“, rekla je Brnabić, dodajući da je blokada rezultat nasilja radi nasilja.
Ana Brnabić je jasno stavila do znanja da ovakvi događaji ne smeju proći bez odgovora, te je pozvala sve relevantne institucije i pojedince da se suoče sa izazovima koji se postavljaju pred obrazovni sektor i društvo u celini. U ovom kontekstu, ona je naglasila značaj dijaloga i saradnje između vlasti i akademske zajednice kako bi se obezbedila stabilnost i kontinuitet obrazovanja u Srbiji.