U dvorani Kulturnog centra Beograda, od 6. do 9. februara, održava se revija savremenog mađarskog filma. Ova manifestacija se organizuje po drugi put u saradnji sa „Kolegijumom Hungarikumom – Mađarskim centrom za kulturu“. Cilj revije je promocija mađarske kinematografije i njeno upoznavanje sa srpskom publikom.
Otvorenje manifestacije obeleženo je animirano-dokumentarnim filmom „Plavi pelikan“, reditelja Lasla Čakija. Ovaj film je, kao i mnogi drugi koji će biti prikazani tokom festivala, odabran kako bi prikazao raznolike aspekte mađarske filmske umetnosti i njenog pristupa različitim temama. Filmovi koji su uvršteni u program revije obuhvataju razne žanrove, od dokumentarnih do igranih filmova, što daje priliku publici da uživa u različitim stilovima i narativima.
Program revije je bogat i raznovrstan. U petak, 7. februara, na repertoaru su filmovi „Neke ptice“ u 18 časova i „Sve o Lefkovičima“ u 20 časova. Ovi filmovi istražuju teme koje su karakteristične za savremeni mađarski film, a očekuje se da će izazvati interesovanje kod srpske publike. U subotu, 8. februara, biće prikazani filmovi „Suočen sa gravitacijom“ u 18 časova i „Bez vazduha“ u 20 časova. Ovi naslovi takođe nude jedinstvene perspektive i priče koje odražavaju savremene izazove i dileme sa kojima se suočavaju pojedinci i društvo u celini.
Poslednjeg dana revije, u nedelju, 9. februara, na repertoaru će se naći filmovi „Post mortem“ i „Tri hiljade numerisanih komada“. Ovi filmovi se bave temama koje su često teške, ali su ujedno i izuzetno važne za razumevanje savremenog društva. „Post mortem“ istražuje granice između života i smrti, dok „Tri hiljade numerisanih komada“ donosi priču o identitetu i njegovom oblikovanju u savremenom svetu.
Revija savremenog mađarskog filma pruža jedinstvenu priliku da se upoznamo sa kinematografijom koja nije toliko prisutna u našem svakodnevnom filmskom programu. Organizatori su se potrudili da izaberu filmove koji ne samo da su estetski privlačni, već i tematizuju važne društvene i lične probleme. Kroz ovaj festival, publika će imati priliku da se angažuje u diskusijama o filmovima, a možda će se i inspirisati da istraže dalje mađarsku kulturu i umetnost.
Ova manifestacija je važna ne samo za ljubitelje filma, već i za jačanje kulturnih veza između Srbije i Mađarske. Kroz ovakve manifestacije, moguće je stvoriti mostove između različitih kultura i naroda, omogućavajući razmenu ideja i umetničkih izraza. U vremenu kada su kulturne razmene od suštinskog značaja, ovakve inicijative su neprocenljive.
Zbog svega ovoga, revija savremenog mađarskog filma u Beogradu predstavlja ne samo kulturni događaj, već i priliku za učenje i razumevanje različitih perspektiva. Filmovi koji će biti prikazani tokom ove četiri večeri imaju potencijal da podstaknu diskusiju i razmišljanje o važnim temama, što je suštinski deo filmske umetnosti. Nadamo se da će posetioci uživati u raznovrsnom programu i da će otići sa novim saznanjima i inspiracijom.
Kulturni centar Beograda i „Kolegijum Hungarikum“ pozivaju sve zainteresovane da prisustvuju ovoj reviji i da uživaju u bogatstvu mađarske kinematografije. Ovaj festival ne samo da proslavlja film, već i kulturu, umetnost i zajedništvo među narodima.