Apple popušta pred EU: Novi uslovi za programere

Milan Petrović avatar

Američka tehnološka kompanija Apple je nedavno uvela značajne promene u svojoj politici poslovanja u Evropskoj uniji nakon istrage koju je sprovela Evropska komisija. Ove promene omogućavaju programerima da komuniciraju direktno sa svojim korisnicima van App Store-a, što je do sada bilo ograničeno. Ove promene se odnose isključivo na tržišta unutar EU, dok ostala tržišta nisu obuhvaćena ovim novim pravilima.

Jedna od ključnih promena je mogućnost za programere da kontaktiraju sa svojim korisnicima izvan App Store-a, što je do sada bilo ograničeno. Ova promena se odnosi isključivo na tržišta unutar EU, dok ostala tržišta, uključujući SAD, nisu obuhvaćena ovim novim pravilima. Pored toga, Apple je najavio uvođenje dve nove naknade u App Store-u: – Početna naknada za akviziciju: 5% za nove korisnike koji preuzmu aplikaciju. – Naknada za prodaju unutar 12 meseci: 10% za bilo koju prodaju ostvarenu na bilo kojoj platformi unutar 12 meseci od instaliranja aplikacije putem App Store-a.

Ove promene bi mogle značajno da utiču na profitne marže Appla, s obzirom na to da su do sada programerima naplaćivane naknade i do 30%. Evropska komisija je sprovela istragu na osnovu novog Zakona o digitalnim tržištima, smatrajući da su Apple naknade previsoke i nepravedne prema programerima. U slučaju da Apple prekrši odredbe DMA, mogao bi se suočiti sa kaznom koja doseže do 10% globalnog godišnjeg prometa kompanije.

Ove promene naglašavaju rastući pritisak na velike tehnološke kompanije da usklade svoje poslovanje sa regulativama EU, posebno u kontekstu sve strožih zakona o digitalnim tržištima. Apple je odlučio da se prilagodi novim zahtevima i unese promene u svoju politiku poslovanja kako bi ostao konkurentan na tržištu EU. Ove promene će omogućiti programerima veću autonomiju i pristup korisnicima izvan App Store-a, što bi moglo pozitivno uticati na njihovu poslovnu strategiju i profitabilnost.

Ukupno gledano, ove promene u politici poslovanja Appla u EU su dobrodošle i korisne za programere i korisnike, dok istovremeno stavljaju pritisak na velike tehnološke kompanije da se prilagode strogim regulativama Evropske unije. Evropska komisija nastavlja da nadgleda kretanja na tržištu i da štiti interese potrošača i programera, stvarajući fer uslove poslovanja za sve učesnike na tržištu digitalnih proizvoda i usluga.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: