„Akademi smoja“ je drama suvremenog japanskog pisca Koki Mitanija koja je zasnovana na istinitim povijesnim činjenicama. U vrijeme II. svjetskog rata, japanska vlast je postavila cenzora za kazalište koji je pregledavao i odobravao sve drame koje su se izvodile u pozorištima Japana. Na temelju ovog povijesnog čina, pisac je vješto izgradio komediju koja se bavi pitanjima slobode govora, umjetničkih sloboda, odnosom vlasti prema kazalištu te pitanjima cenzure i osobne i umjetničke građanske hrabrosti. Mitani je stvorio izuzetnu komediju postavljajući pitanje ima li pravo na smijeh, na komedije u kriznim vremenima.
Iako je prošlo gotovo 50 godina od prvog izvođenja ovog japanskog komada, sada je na repertoaru jednog srpskog kazališta, nudeći pravu poslasticu za dva izvrsna glumca.
Koki Mitani je japanski dramski pisac, scenarist, glumac i redatelj rođen u Tokiju 1961. godine. Diplomirao je dramaturgiju na tokijskom Sveučilištu Nihon. Za svoj rad u oblasti dramske književnosti nagrađen je japanskim Ordenom Purpurne ogrlice.
Drama „Akademija smijeha“ (Warai na Daigaku) premijerno je izvedena u tokijskom kazalištu Aoyama, a kasnije je izvođena širom Japana i u inozemstvu. Drama je nagrađena uglednom japanskom Yomiuri kazališnom nagradom. Na temelju nje je snimljen i film u režiji Yukija Hoshe i produkciji Toho studija.
Prevoditelj s japanskog je Darko Nedeljković, a redateljica projekta je Milica Kralj. Scenografiju je osmislila Milica Bajic Djurov, kostimografiju je radila Selena Orb, a glazbu je skladala Janja Lončar. U predstavi glume Goran Jevtović i Uroš Jakovljević.
Premijera je održana u okviru glavnog programa Belef-a 30. lipnja 2023. godine na sceni Petar Kralj Ateljea 212.
Ova drama postavlja važna pitanja o slobodi govora, umjetnosti, cenzuri i hrabrosti. Kroz humorističan pristup, Koki Mitani uspijeva istovremeno zabaviti publiku i potaknuti je na promišljanje o ozbiljnim temama. Ovo je prilika za publiku da uživa u japanskoj kulturi i umjetnosti te da se upozna s radom jednog od najpriznatijih japanskih pisaca i redatelja. Ova drama nosi sa sobom važnu poruku o važnosti slobode i hrabrosti u suočavanju s vlastima i cenzurom, te o važnosti umjetnosti kao izraza kritike i promišljanja društvenih normi.