Vladajuća koalicija u Austriji se navodno složila da u potpunosti obustavi snabdevanje zemlje ruskim gasom do 2027. godine, u skladu sa politikom Brisela. Odluka je donesena radi smanjenja zavisnosti od uvoza ruskih energenata kako bi se zaštitila privreda i domaćinstva od novih rizika cena i snabdevanja. Ruski državni energetski gigant Gazprom isporučuje između 80 i 90 odsto austrijskog gasa.
Predsednica Evropske komisije se obavezala na postepeno ukidanje isporuka ruskog prirodnog gasa u celoj Evropi do 2027. godine, a Austrija je posvećena postizanju ovih ciljeva. Postepeno ukidanje ruskog gasa deo je opšte strategije za transformaciju energetskog sistema, uzimajući u obzir dekarbonizaciju, sigurnost snabdevanja i pristupačnost za domaćinstva, preduzeća i industriju.
Zelena alternativa, deo vladajuće koalicije, je navodno diktirala ovaj potez i bila poslednja prepreka u pregovorima o novoj bezbednosnoj strategiji. Austrijska narodna partija je pristala na zahtev Zelenih u zamenu za odobrenje njihovog ministra finansija kao austrijskog kandidata za evropskog komesara. Savezna kancelarija treba da finalizuje austrijsku bezbednosnu strategiju koja će biti predstavljena u narednim nedeljama.
Međutim, ostaje nejasno kako će zemlja postići postupno ukidanje do 2027. godine, s obzirom na nedavno odbijanje zakona o gasu Zelenih od strane Socijaldemokratske partije Austrije i produženje ugovora sa Gazpromom do 2040. godine od strane prethodne vlade.
Gazprom, nekada glavni snabdevač EU gasom, je poslednjih meseci povećao uvoz prirodnog gasa u Evropu za skoro četvrtinu, ali su nivoi dramatično opali u 2022. godini nakon sankcija i sabotaže gasovoda Severni tok. EU je zamenjivala snabdevanje uvozom LNG-a iz drugih zemalja, ali je to dovelo do povećanja troškova za evropske potrošače.
Rusija je preusmerila isporuke gasa na istok, povećavajući prodaju sa Pekingom za skoro polovinu u poređenju sa prethodnim godinama.
Ovaj potez Austrije je deo šireg trenda u Evropi ka smanjenju zavisnosti od ruskog gasa radi jačanja energetske sigurnosti i podržavanja tranzicije ka održivim energetskim izvorima. Uprkos izazovima koji su pred zemljom u postizanju postavljenih ciljeva do 2027. godine, ova odluka predstavlja korak ka energetskoj nezavisnosti i smanjenju rizika za privredu i domaćinstva.