Austrija ubrzava otvaranje rudnika litijuma

Milan Petrović avatar

Evropska unija se sve više okreće rudarskim projektima kako bi osigurala ključne sirovine poput litijuma, bakra i kobalta potrebne za zelenu tranziciju. U Austriji je otvoren rudnik Volfsberg koji će proizvoditi litijum-hidroksid, što je od vitalnog značaja za proizvodnju baterija, solarnih panela i vetroturbina. Evropska unija je usvojila Zakon o kritičnim sirovinama koji precizno propisuje proizvodnju sirovina rudarenjem i reciklažom na tlu Evrope. Litijumski projekti se razvijaju u zaštićenim zonama prirode, poput Portugala i Francuske, dok se i u Srbiji razvija projekt „Jadar“ koji bi mogao privući velike investicije i stvoriti nova radna mesta.

U Srbiji, obavezne su studije procene uticaja na životnu sredinu za razvoj rudarskih projekata poput „Jadra“. Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo je rešenje o obimu i sadržaju studije za procenu uticaja rudnika „Jadar“, koja se trenutno izrađuje prema strogim standardima domaćeg i evropskog zakonodavstva. Stručnjaci ističu važnost stalnih ulaganja u istraživanje i razvoj kako bi se osiguralo bezbedno rudarenje kritičnih minerala u budućnosti.

Kanadski stručnjak dr Džon Stin naglašava da je moguće smanjiti uticaj rudarstva na okolinu primenom savremene tehnologije te da su inovacije ključne za održivo rudarstvo koje doprinosi ekonomskom razvoju uz očuvanje prirodnih resursa. Rudarski projekti poput „Jadra“ u Srbiji moraju se razvijati prema visokim ekološkim standardima kako bi se osigurala zaštita životne sredine i lokalne zajednice. Ulaganja u istraživanje i razvoj ključna su za budućnost rudarstva u Evropi i širom sveta.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: