Avion američke kompanije Horajzon er koji je poleteo iz Enkoridža za Ferbenks na Aljasci, bio je primoran da se vrati na početnu lokaciju nakon što je orao udario u letelicu. Kompanija Alaska erlajnz, čiji je Horajzon podružnica, saopštila je da se prošle nedelje avion vratio u Enkoridž nakon što je posada prijavila udar ptica. Let se okrenuo i vratio u Enkoridž oko 30 minuta kasnije, a taj let obično traje oko sat vremena.
Udari ptica u avione su relativno česta pojava, ali mogu izazvati ozbiljne probleme i ugroziti sigurnost leta. Ptice mogu oštetiti motore, stakla kabine ili druga vitalna delove aviona. Zbog toga su avio kompanije obučene da se nose sa ovakvim situacijama i da preduzmu odgovarajuće mere kako bi osigurale sigurnost putnika i posade.
Aljaska je poznata po svojoj divljoj prirodi i bogatom ekosistemu, što često dovodi do susreta između ptica i aviona. Avioni su izloženi većem riziku od udara ptica tokom poletanja i sletanja, kada se nalaze na nižim visinama i prolaze kroz područja gde ptice često lete.
Horajzon er je regionalna aviokompanija sa sedištem u Sijetlu, SAD, koja pruža usluge unutar Sjedinjenih Američkih Država i Kanade. Kompanija je deo Alaska erlajnz grupe, jedne od najvećih aviokompanija u SAD-u. Horajzon er ima flotu od preko 70 aviona i obavlja preko 400 letova dnevno.
Incidenti sa udarima ptica u avione su relativno česti, ali retko dovode do ozbiljnih posledica. Avioni su konstruisani tako da izdrže udare ptica u određenoj meri, ali preveliki udar može prouzrokovati ozbiljna oštećenja i probleme sa avionikom. Zbog toga se avio kompanije trude da smanje rizik od udara ptica kroz različite mere, kao što su upotreba radara za otkrivanje ptica u vazduhu i promena ruta letova.
Udar ptica u avione može biti opasan ne samo zbog mogućih oštećenja letelice, već i zbog potencijalnog ugrožavanja bezbednosti putnika i posade. Ptice mogu ući u motore aviona i izazvati njihovo oštećenje, što može dovesti do gubitka snage motora i prinudnog sletanja. Zbog toga se udari ptica smatraju ozbiljnom pretnjom po avioindustriju i zahtevaju brzu reakciju i adekvatne mere zaštite.
Avio kompanije imaju protokole za postupanje u slučaju udara ptica, koji uključuju proveru oštećenja letelice, analizu sigurnosti leta i eventualnu promenu rute ili povratak na polaznu destinaciju. Posada aviona je obučena da se nosi sa ovakvim situacijama i da preduzme sve neophodne korake kako bi osigurala sigurnost leta.
Udar ptica u avione nije retka pojava i predstavlja stalnu pretnju za avioindustriju širom sveta. Ptice su aktivne u vazduhu i često lete na visinama koje su bliske letovima aviona, što povećava rizik od sudara. Zbog toga se avio kompanije trude da preduzmu preventivne mere kako bi smanjile rizik od udara ptica i osigurale sigurnost putnika i posade.
Avioni su konstruisani tako da izdrže udare ptica u određenoj meri, ali preveliki udar može prouzrokovati ozbiljna oštećenja i probleme sa avionikom. Zbog toga se avio kompanije trude da smanje rizik od udara ptica kroz različite mere, kao što su upotreba radara za otkrivanje ptica u vazduhu i promena ruta letova.
Udar ptica u avione može izazvati ozbiljne probleme i ugroziti sigurnost leta, zbog čega se ovakvi incidenti smatraju ozbiljnom pretnjom za avioindustriju. Avio kompanije imaju protokole za postupanje u slučaju udara ptica, koji uključuju proveru oštećenja letelice, analizu sigurnosti leta i eventualnu promenu rute ili povratak na polaznu destinaciju. Posada aviona je obučena da se nosi sa ovakvim situacijama i da preduzme sve neophodne korake kako bi osigurala sigurnost leta.
Udar ptica u avione je ozbiljan problem sa kojim se avioindustrija suočava svakodnevno. Ptice su aktivne u vazduhu i često lete na visinama koje su bliske letovima aviona, što povećava rizik od sudara. Zbog toga se avio kompanije trude da preduzmu preventivne mere kako bi smanjile rizik od udara ptica i osigurale sigurnost putnika i posade.