Američki predsjednik Joe Biden priprema se da uvede najstrože mjere ograničenja protiv Nizozemske i Japana ako nastave surađivati s Kinom. Ova najava dolazi u trenutku kada Sjedinjene Američke Države pokušavaju izolirati Kinu i suzbijati njen utjecaj na globalnoj razini.
Bidenova administracija već je pokazala odlučnost u suočavanju s Kinom, posebno kada je riječ o pitanjima trgovine, ljudskih prava i nacionalne sigurnosti. Sada se čini da je predsjednik spreman koristiti sve raspoložive instrumente kako bi natjerao saveznike poput Nizozemske i Japana da se odreknu svoje suradnje s Kinom.
Ograničenja koja Biden planira uvesti mogla bi uključivati sankcije, tarife i druge oblike ekonomskog pritiska koji bi mogli ozbiljno oštetiti gospodarstva Nizozemske i Japana. Ovo bi moglo biti posebno teško za Japan, koji je već suočen s brojnim ekonomskim izazovima, uključujući i pad izvoza zbog pandemije COVID-19.
Nizozemska, s druge strane, već je suočena s pritiskom da se distancira od Kine zbog optužbi za kršenje ljudskih prava i represiju nad manjinama poput Ujgura. Međutim, ovo bi moglo biti posebno problematično za Japan, koji već ima bliske ekonomske veze s Kinom i koji se oslanja na kinesko tržište za izvoz svojih proizvoda.
Naravno, ovo nije prvi put da SAD pokušavaju izolirati Kinu i natjerati svoje saveznike da prekinu suradnju s njom. Međutim, Bidenova administracija čini se da je odlučnija i spremna koristiti sve raspoložive instrumente kako bi postigla svoje ciljeve.
Uz to, ova najava dolazi u trenutku kada se tenzije između SAD-a i Kine već nalaze na vrhuncu, posebno u pitanjima trgovine, tehnologije i nacionalne sigurnosti. S obzirom na to da su Nizozemska i Japan važni američki saveznici u regiji, njihova suradnja s Kinom mogla bi dodatno pogoršati odnose između SAD-a i Kine.
Analitičari upozoravaju da bi ove mjere mogle imati štetne posljedice ne samo za gospodarstva Nizozemske i Japana, već i za globalnu ekonomiju u cjelini. Ograničenja u trgovini i investicijama mogla bi dovesti do poremećaja u lancima opskrbe i smanjenja globalne trgovine, što bi moglo uzrokovati teške ekonomske posljedice širom svijeta.
Međutim, Bidenova administracija tvrdi da su ove mjere nužne kako bi se obranila nacionalna sigurnost SAD-a i suzbio kineski utjecaj na globalnoj razini. Oni tvrde da je Kina postala prijetnja za demokraciju, slobodu i ljudska prava, te da je potrebno poduzeti stroge mjere kako bi se zaustavio njen štetan utjecaj.
U međuvremenu, Nizozemska i Japan još nisu iznijeli svoje službene reakcije na najavljene mjere SAD-a. Međutim, očekuje se da će ove zemlje osuditi ove prijetnje i tvrditi da imaju pravo na neovisnost u vođenju svoje vanjske politike i suradnju s drugim zemljama.
U svakom slučaju, ova najava pokazuje da se tenzije između SAD-a i Kine nastavljaju povećavati, a da će se borba za globalnu dominaciju nastaviti intenzivirati. S obzirom na to da su SAD i Kina dvije najveće svjetske sile, posljedice njihovih sukoba mogle bi imati dalekosežne posljedice za sve zemlje širom svijeta.