Banka Amerike je danas objavila povećanje prognoze prosečne cene zlata za 2025. i 2026. godinu, ukazujući na to da će neizvesnosti proizašle iz trgovinske politike Sjedinjenih Američkih Država podstaknuti rast cena ovog plemenitog metala. Prema novim procenama, cena zlata će u ovoj godini dostići 3.063 dolara po unci, a u narednoj godini očekuje se da će porasti na 3.350 dolara. Ove cifre predstavljaju značajno povećanje u odnosu na prethodne prognoze, koje su predviđale cenu od 2.750 dolara za uncu u 2025. i 2.625 dolara u 2026. godini.
Nepredvidiva carinska politika bivšeg predsednika Donalda Trampa, koja je obeležena pretnjama i iznenadnim promenama, dodatno doprinosi oscilacijama na tržištu zlata. Rojters izveštava da su takve promene često dolazile u poslednjem trenutku, što je dodatno povećalo nesigurnost među investitorima. Banka Amerike ističe da bi, ukoliko potražnja za investicijama poraste za 10 procenata, spot cene zlata mogle preći 3.500 dolara u naredne dve godine.
Jedan od ključnih faktora koji bi mogli uticati na rast cena zlata jeste i strategija centralnih banaka širom sveta. Trenutno, centralne banke drže oko 10 procenata svojih rezervi u zlatu, a očekuje se da bi taj procenat mogao rasti na više od 30 procenata. Takav skok bi predstavljao značajan podsticaj za cene zlata, čime bi se dodatno povećala njegova vrednost na tržištu.
Osim ekonomske neizvesnosti, trgovinski odnosi između velikih ekonomija, kao što su SAD i Kina, takođe igraju značajnu ulogu u oblikovanju tržišta zlata. U poslednje vreme, tenzije između ovih zemalja su se povećale, a trgovinske tarife i ograničenja doprinose stvaranju nestabilnosti na globalnom tržištu. U tom kontekstu, zlato se često smatra sigurnom lukom za investitore koji traže zaštitu od ekonomske nestabilnosti.
Zlato se tradicionalno koristi kao sredstvo zaštite protiv inflacije i geo-političkih rizika, a sa trenutnim globalnim previranjima, investitori se sve više okreću zlatu kao pouzdanoj opciji. U tom smislu, analitičari očekuju da će potražnja za ovim plemenitim metalom rasti, što će posredno uticati na njegovu cenu.
U svetlu ovih dešavanja, investitori i analitičari pažljivo prate kretanje cena zlata, kao i ekonomske i političke vesti koje bi mogle uticati na tržište. Banka Amerike, kao jedan od vodećih finansijskih institucija, nastavlja da prati trendove i prilagođava svoje procene, pružajući vredne informacije onima koji žele da investiraju u zlato u narednim godinama.