Istraživanja na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru su rezultirala prototipom modula za prikupljanje energije iz radiofrekvencijskih signala iz zraka. Ova tehnologija omogućava napajanje malih električnih uređaja bez potrebe za baterijama. Tim istraživača je usavršio ispravljače na nanoskali koji pretvaraju radiofrekvencijske signale snage manje od -20 dBm u jednosmjerni napon, što je ključno za unapređenje energetski efikasnih elektronskih uređaja i senzora. Objavljeni rezultati u časopisu „Nature Electronics“ pokazuju uspjeh ove inovativne tehnologije.
Ova tehnologija ima veliki potencijal za unapređenje energetske efikasnosti i produženje vijeka trajanja uređaja. Naime, bežično punjenje uređaja postaje sve popularnije, a ova inovativna tehnologija može otvoriti put ka svijetu bez potrebe za baterijama. Iako se trenutno suočava s izazovima zbog niske snage ambijentalnih radiofrekvencijskih signala, tim istraživača je uspio optimizirati ispravljače i razviti kompaktnu tehnologiju koja efikasno pretvara radiofrekvencijske signale u električnu energiju.
Profesor Jang Hunso sa Nacionalnog sveučilišta u Singapuru istakao je važnost ove tehnologije za unapređenje energetske efikasnosti elektronskih uređaja i senzora. Njihovi rezultati pokazuju da je moguće efikasno prikupljati energiju iz okoline i koristiti je za napajanje različitih uređaja. Integracija ove tehnologije na čipu olakšava razvoj samoodrživih pametnih sistema i omogućuje kompaktne tehnologije bežičnog punjenja i detekcije signala.
Daljnja istraživanja tima sa Nacionalnog sveučilišta u Singapuru uključuju integraciju antene na čipu kako bi se poboljšala efikasnost i kompaktnost ispravljačkih tehnologija. Planiraju surađivati s industrijskim i akademskim partnerima kako bi unaprijedili samoodržive pametne sisteme zasnovane na ovoj inovativnoj tehnologiji. Ova tehnologija otvara mogućnosti za razvoj kompaktnih tehnologija na čipu za bežično punjenje i detekciju signala, što bi moglo revolucionirati način na koji koristimo elektroničke uređaje.
Kako autoritativno i inovativno istraživanje ovog tima privlači pažnju u znanstvenom svijetu, očekuje se da će ova tehnologija imati velik utjecaj na razvoj energetski efikasnih elektronskih uređaja i senzora u budućnosti. S obzirom na sve veću potražnju za bežičnim punjenjem i autonomnim uređajima, ova tehnologija može postati ključna za unapređenje energetski efikasnih sistema i uređaja. Njezin potencijal za transformaciju elektroničkih uređaja i senzora je ogroman, a rezultati ovog istraživanja samo su prvi korak ka svijetu bez baterija.