„Batut“ izneo alarmantne podatke: Puše već sa 11 godina, snus i vejp sve popularniji, nargile najopasnije

Milan Petrović avatar

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ nedavno je objavio alarmantne podatke o upotrebi duvana u Srbiji. Prema njihovim istraživanjima, svake godine najmanje 15.000 osoba u zemlji umire od posledica pušenja, što čini duhansku epidemiju jednom od najvećih pretnji po javno zdravlje širom sveta. Nažalost, više od trećine odraslih u Srbiji puši cigarete, među kojima je svaki deseti petak i sedmak koji koristi duvan.

Istraživanje Instituta „Batut“ sprovedeno u decembru 2023. godine pokazuje da čak 37,9 odsto odraslih u Srbiji povremeno ili svakodnevno puši cigarete, a najveći procenat pušača je u starosnoj grupi od 35 do 44 godine. Među pušačima, 81,8 odsto njih puši svakodnevno, pri čemu svaki peti odrasli puši više od jedne pakle cigareta dnevno.

Najnovija istraživanja takođe otkrivaju da svaki deseti učenik uzrasta 11, 13 i 15 godina koristi cigarete, dok je 15,1 odsto učenika probalo cigarete bar jednom tokom života. Dečaci u petom i sedmom razredu osnovne škole češće probaju pušenje u poređenju sa devojčicama, dok je učestalost pušenja među devojčicama u prvim razredima srednje škole veća.

Pored tradicionalnog pušenja, istraživanje takođe pokazuje veliku popularnost e-cigareta, snus (duvanski proizvodi za oralnu upotrebu) i nikotinskih vrećica među mladima. Elektronske cigarete je bar jednom probalo 18,4 odsto odraslih u Srbiji, dok su snus i nikotinske vrećice takođe sve popularniji među mladima.

Nargile, poznate i kao „šiša“, su takođe sve popularnije, iako se pogrešno veruje da njihova upotreba nije štetna. Međutim, Institut „Batut“ ističe da dim koji nastaje pušenjem nargila oslobađa brojne toksične materije koje negativno utiču na zdravlje, kako osoba koje puše, tako i osoba u njihovoj okolini.

U skladu sa Svetskim danom bez duvana koji se obeležava 31. maja svake godine, tema ovogodišnje kampanje je „Zaštitimo decu od uticaja duvanske industrije“. Cilj ove kampanje je informisanje javnosti o opasnostima upotrebe duvana, kao i o marketinškim praksama duvanskih kompanija usmerenim na mlade. Takođe se ističe važnost preduzimanja aktivnosti kako bi se zaštitile buduće generacije od štetnih uticaja duvanskog dima.

Iako je upotreba duvana i dalje veliki problem u Srbiji, ohrabrujuće je što većina građana podržava primenu Zakona o zabrani pušenja, dok je 12 odsto ispitanika uvereno da se ovaj zakon u potpunosti poštuje. Važno je kontinuirano raditi na smanjenju upotrebe duvana među mladima i unapređenju javnog zdravlja u zemlji.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: