Baza Ramštajn: Piloti hvale Rafale koje Srbija kupuje od Francuske

Jovana Radić avatar

U jeku priče o povlačenju američke vojske iz Nemačke, ekipa „Blica“ posetila je vojnu bazu „Ramštajn“, koja je najveća američka avio baza van Sjedinjenih Država i ujedno Saveznička vazdušna komanda NATO (AIRCOM). Život u bazi izgleda sasvim normalno, a razgovaralo se o važnosti programa Partnerstvo za mir, kao i o kupovini borbenih aviona „Rafal“ koje Srbija nabavlja od Francuske. Takođe, tema razgovora bio je i sukob između Rusije i Ukrajine.

Srbija je deo Partnerstva za mir skoro dve decenije, tokom kojih se održalo mnoštvo zajedničkih vežbi. General Vazduhoplovne komande AIRCOM-a istakao je da NATO poštuje neutralnost Srbije i želi da se angažuje koliko god to političke okolnosti dozvoljavaju. Naglasio je da su stotine obuka rađene u raznim oblastima, uključujući humanitarnu pomoć i pomoć u katastrofama.

Baza „Ramštajn“ se ističe kao središte operacija, sa najsavremenijim letelicama, među kojima su i „Rafali“. Pre nekoliko meseci, tokom vežbe „jedan na jedan“, „Rafal“ je pokazao superiornost među borbenim avionima. Žil Džuventin, pilot francuskih vazdušnih snaga, naglasio je da je „Rafal“ odličan avion i da će Srbija, sa ovim avionima, moći da razvija bilateralne odnose sa susednim zemljama kao što su Grčka, Francuska i Hrvatska.

Tokom razgovora o sukobu Rusije i Ukrajine, general Heker je ukazao na lekcije koje su naučene, posebno u vezi sa vazdušnom superiornošću. On je naglasio da je važno da NATO održi tu nadmoć, ali i da se ne želi upasti u sukob poput onog koji se trenutno vodi između Rusije i Ukrajine, sa masovnim žrtvama i uništenim gradovima. Heker je istakao da NATO želi da ostane odbrambeni savez i da odvrati neprijatelje kako ne bi bilo potrebe za ratovanjem.

Heker se takođe osvrnuo na savremene metode ratovanja, uključujući upotrebu dronova. Objasnio je da su dronovi teški za otkrivanje jer lete na niskim visinama, što otežava njihovo presretanje. On je naveo primere napada na Izrael, gde su korišćeni dronovi i projektili, ističući potrebu za jeftinijim rešenjima u borbi protiv takvih pretnji. Ukrajina, na primer, koristi akustične senzore za detekciju dronova, što je nešto što NATO takođe razmatra u svojim strategijama.

U zaključku, poseta bazi „Ramštajn“ otkriva kako Srbija, kroz kupovinu aviona „Rafal“ i učešće u Partnerstvu za mir, može da unapredi svoje vojne sposobnosti i uspostavi bolje odnose sa susedima. U isto vreme, NATO ostaje posvećen svojoj misiji odbrane, dok se suočava sa izazovima modernog ratovanja. General Heker je naglasio važnost saradnje i vežbanja između zemalja članica, kako bi se postigla maksimalna efikasnost u budućim operacijama. Na taj način, Srbija će moći da se integriše u šire bezbednosne strukture, dok istovremeno održava svoju vojnu neutralnost.

Jovana Radić avatar