Beograđanin Miloš Vasić se našao u pravoj noćnoj mori prilikom nabavke i montaže klima uređaja tokom ovih tropskih dana. Čekanje majstora za klimu postalo je veći problem nego rezervisanje za operaciju na srcu, a finansijski izdatak za kupovinu i ugradnju inverter klime poput osamnaestice može dostići cenu od 1.000 evra i više.
Ovaj Beograđanin je još početkom maja, uplašen zbog mogućeg paklenog leta, kontaktirao majstora kako bi proverio stanje svog starog klima uređaja i razmotrio eventualnu zamenu. Iako mu je majstor sugerisao da trenutno nije potrebna zamena, već je postojeća klima još uvek mogla da posluži, Vasić se suočio sa velikim problemima kada je prvi talas vreline stigao u julu.
Pokušaji online kupovine klime su bili prava avantura za Vasića. Prva firma u kojoj je naručio klima uređaj mu je saopštila da nemaju traženi model na stanju tek nakon šest dana, iako je prilikom naručivanja na sajtu pisalo da je dostupan. Isto se ponovilo i sa drugom firmom, što je Vasiću izazvalo veliko nezadovoljstvo. Na kraju je uspeo da pronađe odgovarajući model u trećoj firmi, direktno u prodavnici, kako ne bi više rizikovao online kupovinu.
Nacionalna organizacija potrošača prima skoro svakodnevne pritužbe vezane za online kupovinu, a predsednik organizacije Goran Papović ističe da će problemi sa online trgovinom trajati sve dok se ne uspostavi ozbiljan tržišni nadzor i kazne za nepoštovanje zakona. Kada se konačno nabavi željeni klima uređaj, muke ne prestaju jer majstori za ugradnju imaju liste čekanja od najmanje tri nedelje. Troškovi demontaže postojećeg i montaže novog sistema se mogu kretati oko 30.000 dinara.
Uz sve ove probleme i muke, građani se suočavaju sa velikim finansijskim i logističkim izazovima prilikom nabavke i montaže klima uređaja, a situacija se dodatno pogoršava zbog neefikasnog tržišnog nadzora u oblasti online kupovine. Potrebno je ozbiljno unaprediti ove procese kako bi se olakšala nabavka i ugradnja sistema za rashlađivanje, posebno tokom tropskih letnjih dana.