Beogradski univerzitet pao na Šangajskoj listi, evo kakav mu je sada plasman

Milan Petrović avatar

Univerzitet u Beogradu je pao na Šangajskoj listi za 2024. godinu, spustivši se na poziciju između 401. i 500. mesta, dok je prošle godine bio u grupi od 301. do 400. mesta. Ipak, univerzitet se i dalje nalazi među 500 najboljih svetskih visokoškolskih ustanova. Ovo istraživanje akademske izvrsnosti sprovodi „Shanghai Ranking Consultancy“ i objavljeno je danas.

Univerzitet u Beogradu imao je isti plasman kao i sada i 2022. godine, dok je 2021. bio između 501. i 600. mesta na istoj listi. Pored Univerziteta u Beogradu, na Šangajskoj listi se nalazi i Univerzitet u Novom Sadu, čija se pozicija nije promenila i zadržao se u grupi univerziteta između 901. i 1000. mesta.

Rangiranje univerziteta na ovoj listi se vrši na osnovu šest objektivnih indikatora, uključujući broj alumnija i osoblja koji su osvojili Nobelove nagrade i Fildsove medalje, broj visoko citiranih istraživača koje je izabrao „Clarivate“, broj članaka objavljenih u časopisima „Nature and Science“, broj članaka indeksiranih u „Veb of Science“ i učinak univerziteta po glavi stanovnika.

Na vrhu liste najboljih svetskih univerziteta već 22. godinu nalazi se Univerzitet Harvard, a slede Stanford i MIT, Kembridž, Berkli, Oksford, Prinston, Kaltek, Kolumbija i Univerzitet u Čikagu.

Ovaj pad na Šangajskoj listi može biti signal za univerzitet u Beogradu da dodatno radi na unapređenju svojih rezultata i dostignuća u oblasti visokog obrazovanja i istraživanja. Ova lista jedna je od najprestižnijih međunarodnih rangiranja univerziteta, te je važno da univerziteti iz Srbije sarađuju i trude se da održe visok nivo akademske izvrsnosti kako bi se pozicionirali među najbolje svetske visokoškolske ustanove.

Ostaje da se vidi kako će univerziteti u Srbiji, posebno Univerzitet u Beogradu, reagovati na ovo rangiranje i da li će preduzeti konkretne korake kako bi poboljšali svoj plasman na budućim listama najboljih svetskih univerziteta. Važno je da se uloži napor i resursi u oblast obrazovanja i istraživanja kako bi se postigli bolji rezultati i dostignuća na međunarodnom nivou.

Milan Petrović avatar