Muzej afričke umetnosti u Beogradu priredio je poseban program povodom obeležavanja Dana državnosti Srbije – Sretenja, a posetioci će moći da uživaju u besplatnom ulazu tokom vikenda 15. i 16. februara. Ovaj događaj je prilika da se istraže bogate kulturne tradicije afričkih naroda, a jedan od centralnih događaja biće stručno vođenje kroz aktuelnu izložbu „Kanga – tkanine koje govore“, autorke Aleksandre Prodanović Bojović.
Izložba „Kanga – tkanine koje govore“ posvećena je živopisnim industrijskim tkaninama koje su karakteristične za odevanje žena u Keniji, Tanzaniji i Ugandi. Ove tkanine, poznate kao kanga, imaju bogatu istoriju koja seže u 19. vek kada je došlo do uspona svetske tekstilne industrije. Kange su postale simbol modernosti i odigrale su značajnu ulogu u emancipaciji robova na Svahili obali. Danas se koriste u različitim kontekstima, često u „ženskom“ domenu, i predstavljaju metonimijske oznake kulture istočne Afrike.
Izložba istražuje višeznačnost ovih tkanina, koja se oslanja na njihovu tekstualnost, uključujući naštampane Svahili poslovice, kao i simboliku boja i likovnih motiva. Kanga je postala sredstvo komunikacije koje omogućava ženama na Svahili obali da izraze svoje stavove u „kulturi ćutanja“. Tokom 20. veka, ove tkanine su se razvile u sredstvo političke propagande i popularni reklamni medij, usmeren prema stranim auditorijumima. Zbog masovne produkcije, kange su postale vizuelno prepoznatljivi simboli Svahili kulture i inspiracija za mnoge modne dizajnere, kao i polazište za savremena identitetska preispitivanja afričkih umetnika.
Za najmlađe posetioce, Muzej afričke umetnosti je pripremio kreativnu radionicu pod nazivom „Šta moja kanga govori?“. Ova radionica je namenjena deci uzrasta od šest do dvanaest godina i omogućava im da kroz crtanje, kolaže i kreativno osmišljavanje vizuelnih poruka istraže simboliku i komunikativnu moć kanga tkanina. U kulturi Svahili obale, kanga predstavlja važan medij za izražavanje ličnih stavova i društvenih ideja, a radionica će podstaknuti decu da kreativno razmišljaju o tim temama.
Pored izložbe i radionice, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa bogatstvom afričke umetnosti i kulture kroz razne aktivnosti koje će biti organizovane tokom vikenda. Ovaj događaj ne samo da obeležava Dan državnosti Srbije, već i pruža priliku za bolje razumevanje i povezivanje sa drugim kulturama.
Muzej afričke umetnosti je poznat po svojim raznolikim izložbama i programima koji promovišu afričku kulturu i umetnost. Ovaj muzej igra ključnu ulogu u obrazovanju i podizanju svesti o bogatstvu i raznolikosti afričke tradicije, a događaji poput ovog doprinose jačanju kulturnih veza između različitih naroda.
Uzimajući u obzir sve ove aktivnosti, vikend 15. i 16. februara predstavlja jedinstvenu priliku za sve posetioce, posebno za porodice sa decom, da uživaju u umetnosti, kulturi i kreativnosti. Ulaz je besplatan, što dodatno podstiče ljude da se okupe i proslave Dan državnosti Srbije kroz prizmu afričke umetnosti.
Ovaj događaj je savršen način da se istraže bogate tradicije i umetnički izrazi afričkih naroda, kao i da se stvori prostor za dijalog i razumevanje među različitim kulturama. Svi zainteresovani su pozvani da posete muzej i učestvuju u aktivnostima koje će biti organizovane tokom ovog posebnog vikenda. Muzej afričke umetnosti nastavlja da igra ključnu ulogu u promovisanju razumevanja i cenjenja raznolikosti koja obogaćuje naš svet.