Bez ruskih energenata u EU 2030.

Milan Petrović avatar

Prema novom scenariju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Evropske zemlje će do 2030. godine potpuno napustiti ruska fosilna goriva. Ova tranzicija će imati svoju cenu, a jedan od scenarija predviđa da će sankcije i bojkot EU-a rezultirati smanjenjem udela Ruske Federacije u uvozu gasa u Evropsku uniju sa 41% u 2021. na 15% u prvih 10 meseci 2023. godine.

MMF navodi da se Nemačka već preorijentisala na uvoz prirodnog gasa iz Norveške, čiji je udeo povećan sa 19% na 60%. Očekuje se da će Evropa pojačati uvoz fosilnih goriva iz Sjedinjenih Američkih Država, kao i da će povećati sopstvenu proizvodnju energenata.

Sukob u Ukrajini izazvao je „najgoru energetsku krizu u Evropi od sedamdesetih godina prošlog veka“, prema MMF-u. To bi moglo dovesti do rasta cena energenata u Evropi. Dakle, iako će Evropa napustiti ruska goriva, to će doći sa cenom – ili kroz inflaciju ili kroz potrebno povećanje produktivnosti.

Ovaj scenario pokazuje da Evropa mora biti spremna za promene u energetskom sektoru i tražiti alternativne izvore energije kako bi smanjila svoju zavisnost od ruskih fosilnih goriva. To bi moglo imati šire posledice na evropsku ekonomiju, ali bi takođe moglo pomoći u smanjenju geopolitičke nestabilnosti između Evrope i Rusije.

S obzirom na to da je energetski sektor ključan za ekonomiju i politiku Evrope, odluka o potpunoj tranziciji sa ruskih fosilnih goriva na druge izvore energije mora biti temeljito razmotrena i planirana. Evropa će u narednom periodu morati da uloži napore kako bi osigurala sigurnu i održivu energetsku budućnost za svoje građane.

Milan Petrović avatar