Bez vozačke dozvole vozio sa 4,07 promila alkohola u krvi

Milan Petrović avatar

Saobraćajna policija u Subotici zaustavila je 56-godišnjeg muškarca koji je upravljao „fordom“ bez vozačke dozvole, sa 4,07 promila alkohola u krvi. Vozaču je vozačka dozvola oduzeta zbog kaznenih poena, a njegov automobil je vozio sa isteklom registracijom.

Pored toga, u blizini Subotice uhvaćen je i 52-godišnji muškarac koji je vozio bicikl sa 2,90 promila alkohola u krvi. On je udario u teretno vozilo i lakše se povredio.

Oba vozača će biti kažnjena i biće im podnete odgovarajuće prekršajne prijave zbog vožnje pod uticajem alkohola i drugih prekršaja.

Vožnja pod uticajem alkohola je jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nesreća širom sveta. Čak i mala količina alkohola može značajno uticati na sposobnosti vozača, kao što su smanjenje reakcija, loša procena udaljenosti i brzine, ili zamagljen vid.

U Srbiji, zakon jasno propisuje da je granica dozvoljene alkoholisanosti u krvi za vozače 0,03 promila. Vozači koji pređu ovu granicu suočavaju se sa ozbiljnim kaznama, kao što su novčane kazne, oduzimanje vozačke dozvole, ili čak zatvorska kazna u slučajevima teških prekršaja.

Pored vožnje pod uticajem alkohola, vozači često krše i druge propise saobraćaja, kao što su vožnja bez dozvole, vožnja sa isteklom registracijom vozila, ili nepoštovanje saobraćajnih znakova i pravila.

Zbog toga je važno da saobraćajna policija redovno sprovodi kontrole na putevima i sankcioniše vozače koji krše propise. Ove kontrole su ključne za održavanje bezbednosti svih učesnika u saobraćaju i sprečavanje saobraćajnih nesreća.

Takođe, važno je da vozači budu svesni svojih odgovornosti i poštuju propise saobraćaja. Vožnja bez vozačke dozvole, vožnja pod uticajem alkohola ili droga, vožnja sa isteklom registracijom vozila su ozbiljni prekršaji koji mogu imati fatalne posledice.

Ukoliko neko od učesnika u saobraćaju primeti vozača koji krši propise, treba odmah obavestiti saobraćajnu policiju kako bi se sprečile eventualne nesreće. Prijavljivanje prekršaja je odgovornost svakog građanina i doprinosi bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.

Pored toga, važno je educirati javnost o posledicama vožnje pod uticajem alkohola i drugih oblika vožnje vozača. Prevencija je ključna u sprečavanju saobraćajnih nesreća i smanjenju broja povreda i žrtava u saobraćaju.

Ukoliko se svi učesnici u saobraćaju pridržavaju propisa i poštuju pravila, bezbednost na putevima će biti znatno veća. Vožnja pod uticajem alkohola, vožnja bez dozvole ili sa isteklom registracijom su prekršaji koji ne smeju biti tolerisani i svaki vozač koji čini ove prekršaje mora biti sankcionisan.

Saobraćajna policija ima važnu ulogu u održavanju bezbednosti u saobraćaju i sprečavanju prekršaja. Njihove redovne kontrole doprinose smanjenju broja prekršaja i povećanju svesti o važnosti poštovanja saobraćajnih propisa.

Ukupno gledano, vožnja pod uticajem alkohola je ozbiljan prekršaj koji može imati fatalne posledice. Zato je važno da vozači u svakom trenutku budu odgovorni i svesni svojih obaveza i da se pridržavaju propisa i pravila saobraćaja kako bi sačuvali živote svoje i drugih učesnika u saobraćaju.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: