Najtopliji jul u istoriji Grčke doveo je do apokaliptičnih požara u okolini Atine, što predstavlja ozbiljan izazov za vatrogasce koji danima pokušavaju da ih stave pod kontrolu. Jedna žena je stradala u požaru, a veliki broj vatrogasaca, šumarskih ekipa, vozila i volontera radi zajedno kako bi suzbili vatru. Brojne zemlje, među kojima je i Srbija, uputile su pomoć Grčkoj u ovoj teškoj situaciji.
Hitne službe su izdale poruke o evakuaciji stanovnika iz više oblasti u okolini Atine, a evakuisana je i jedna bolnica. Ministar za klimatsku krizu i civilnu zaštitu opisao je situaciju kao „izuzetno opasnu“, uz borbu u dramatičnim uslovima. Vatra se širi brzo i nekontrolisano, preteći mnogim naseljima.
Očajni meštani svedoče o uništenju koje je vatra ostavila za sobom, opisavajući da je „sve pretvoreno u pepeo“. Apokaliptični prizori iz Varnavasa pokazuju masovno uništavanje kuća, infrastrukture i prirodnih resursa. Vatrogasci se suočavaju sa velikim izazovom da zaustave vatru koja se širi i uništava sve pred sobom.
Jedna žena je stradala u požaru, pokušavajući da se skloni u kupatilu zgrade. Meštani su šokirani razaranjem i razmišljaju o tome kako će se oporaviti od gubitaka. Mnoštvo preduzeća, fabrika, zemljišta i infrastrukture je uništeno, što će ostaviti velike posledice na lokalnu zajednicu i ekonomiju.
Međunarodna zajednica pruža pomoć Grčkoj, sa zemljama poput Srbije, Italije, Španije, Češke, Rumunije i Turske koje šalju resurse kako bi pomogle u gašenju požara. Evropska unija je takođe uključena u pružanje podrške, dok vatrogasci i volonteri nastavljaju borbu protiv vatrene stihije.
Situacija u okolini Atine opisana je kao „biblijska katastrofa“, sa lokalnim vlastima koje pozivaju stanovnike da budu spremni na evakuaciju i praćenje uputstava hitnih službi. Teški trenuci za Grčku zahtevaju zajednički napor svih da se izađe na kraj sa posledicama ovih razornih požara.