BiH prijete toplotni talasi, ekstremne suše i oluje

Milan Petrović avatar

Ekstremno dug toplotni talas koji je zahvatio Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu posljedica je globalnog zagrijavanja, tvrdi klimatolog Goran Trbić. On ističe da su ova područja među najugroženijima u Evropi kada su u pitanju klimatske promjene i ekstremne vremenske prilike.

Trbić naglašava da je povećanje koncentracije gasova sa efektima staklene bašte uzrok globalnog zagrijavanja, što dovodi do promjena u klimatskim uslovima i atmosferskoj labilnosti. Iako emisije gasova u ovoj regiji zauzimaju mali postotak globalnih emisija, zbog geografskog položaja Republike Srpske i BiH su najviše ugrožene.

Ključni faktor za povećanje temperature i ekstremnih vremenskih prilika jeste sagorijevanje fosilnih goriva i koncentracija gasova sa efektom staklene bašte. Pariski klimatski sporazum iz 2015. godine pokušava da zaustavi ovaj porast emisija, ali još nije u potpunosti uspio. Stabilizacija klimatskog sistema će biti moguća tek kada se smanje emisije ugljen-dioksida.

Trbić ističe da je neophodno djelovati u dva pravca – smanjiti emisije ugljen-dioksida i prilagoditi se novim klimatskim uslovima. Sektori poljoprivrede i vodoprivrede su posebno ugroženi, te je potrebno pronaći način za čuvanje vode za sušne periode.

Klimatske promjene imaju velik utjecaj na ljudsko zdravlje, šumske ekosisteme i turizam. Sušenje šuma i češća pojava šumskih požara su samo neke od posljedica koje se već mogu primijetiti. Potrebno je hitno djelovanje kako bi se sačuvala priroda i ljudske aktivnosti na ovim područjima.

Trbić također navodi primjere dobre prakse poput projekata navodnjavanja u Hercegovini i uređivanja riječnih korita koji se provode radi rješavanja pitanja poplava. Važno je kontinuirano pratiti klimatske promjene i prilagoditi se novim okolnostima kako bi se sačuvala priroda i ljudske aktivnosti na ovim područjima.

U zaključku, globalno zagrijavanje ima ozbiljne posljedice na različite aspekte našeg života i okoline. Nastavak emisija gasova sa efektom staklene bašte i nedovoljne mjere zaštite okoliša mogu dovesti do još većih ekstremnih vremenskih pojava i štete životnoj sredini. Stoga je važno djelovati hitno i odlučno kako bi se sačuvala priroda i ljudske aktivnosti na ovim područjima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: