Bijeli i zeleni krovovi najbolje hlade grad

Milan Petrović avatar

Kako se klima mijenja, stanovnici gradova su posebno osjetljivi na porast temperature. Urbana područja često zadržavaju toplotu, što stvara efekat urbanog toplotnog ostrva i može dovesti do povećane nelagodnosti i veće stope smrtnosti tokom toplotnih talasa. Zbog toga je pronalaženje načina za prilagođavanje ili ublažavanje ovih temperatura postao glavni prioritet za gradske planere i dizajnere.

Nova britanska studija otkriva da bi farbanje krovova u bijelo ili nanošenje reflektujućih premaza bilo efikasnije u hlađenju gradova u poređenju sa krovovima druge boje, vegetacijom na nivou ulica ili solarnim panelima. Studija je koristila trodimenzionalni model urbane klime Londona kako bi ispitala toplotne uticaje različitih sistema upravljanja toplotom u gradu tokom najtoplijih dana ljeta 2018. godine.

Naučnici su otkrili da bi široko prihvatanje „hladnih”, bijelih krovova moglo smanjiti spoljne temperature u Londonu u proseku za oko 1,2 stepena Celzijusa, a u nekim oblastima i do 2 stepena Celzijusa. Drugi sistemi, poput vegetacije na nivou ulice ili solarnih panela, obezbedili bi manji efekat hlađenja, u proseku samo oko 0,3 stepena Celzijusa. Klimatizacija, koja prenosi toplotu iz zgrada ka spoljnom okruženju, podiže spoljnu temperaturu u gradu za oko 0,15 stepeni Celzijusa u celom gradu, ali čak za 1 stepen Celzijusa u centralnim delovima grada.

Istraživači su takođe otkrili da bi povećanje broja jedinica za klimatizaciju moglo biti potpuno snabdeveno fotonaponskim solarnim panelima, ako bi se instalirali do njihovog maksimalnog potencijala. Nijedna metoda prilagođavanja i ublažavanja rastućih temperatura ne može se mjeriti sa efektom “hladnih” krovova.

Studija je dala uvid u različite pasivne i aktivne strategije za ublažavanje toplote u urbanim područjima. Hladni krovovi reflektuju toplotu i nude dvostruku korist hlađenja za spoljni i unutrašnji prostor zgrada. Iako je ukupni uticaj zelenih krovova na temperaturu bio zanemarljiv, ova strategija je pokazivala značajne varijacije tokom dana.

Korišćenje krovova sa vegetacijom može smanjiti temperaturu grada za 0,5 stepeni Celzijusa tokom najtoplijih delova dana, ali bi se ova korist nadoknadila noću, jer bi zadržavanje toplote od dana povećalo noćne temperature. Preobražavanje gradske travnate površine u pokrov od listopadnog drveća bi moglo dodatno smanjiti noćne temperature, ali bi imalo različite efekte tokom dana. Ovo bi takođe moglo povećati nivo vodene pare u vazduhu, što bi moglo uticati na osećaj komfora i toplote kod stanovnika.

Studija je pokazala da su strategije kao što su hladni krovovi efikasnije u hlađenju gradova u poređenju sa drugim metodama kao što su zelena krovna vegetacija ili solarni paneli. Istraživači ističu da je pronalaženje efikasnih načina hlađenja gradova ključno kako bi se smanjili negativni uticaji porasta temperature na životnu sredinu i stanovnike urbanih područja.

Uzimajući u obzir sve faktore ublažavanja klimatskih promjena, važno je da gradovi pronađu održive strategije za kontrolu temperature, koje će ne samo smanjiti temperaturu u okolini, već će takođe doprineti zdravijem i prijatnijem životnom okruženju za sve stanovnike. Sve ove strategije će biti ključne u borbi protiv toplotnih talasa i rastuće temperature u urbanim sredinama.

Milan Petrović avatar