Deset godina nakon što je Parada ponosa prvi put organizovana u Beogradu, mnoge su se stvari promenile. Dok su prve parade bile obeležene nasiljem i pretnjama huligana, poslednjih deset godina su prošle mirno. Ipak, dramaturškinja Biljana Srbljanović ističe da i dalje postoje pretnje i da je ove godine posebno istaknut slučaj Andreja Obradovića, koji je podneo krivičnu tužbu zbog maltretiranja od strane policije na osnovu seksualnog opredeljenja.
Pored toga, Srbljanović se osvrnula na to da Parada ponosa može biti shvaćena i kao sredstvo političkog potkusurivanja i sakupljanja političkih poena, ali i kao izraz želje za potpunom zakonskom ravnopravnošću seksualnih manjina. Ona ističe da je važno što danas mnogo mladih ljudi, pa čak i stranaca, posećuje Paradu i podržava borbu za prava LGBT zajednice.
Srbljanović takođe pominje kontradikciju između mirne proslave Parade ponosa i prisustva kordona policije koji štite učesnike od huligana, ali istovremeno ukazuju na pretnju koja i dalje postoji. Ona naglašava da je važno nastaviti sa organizacijom parade kako bi se borba za prava seksualnih manjina nastavila.
Ovogodišnja Parada ponosa u Beogradu nije bila proširena na otvorene prostore zbog bezbednosnih razloga, ali Srbljanović ističe da je važno nastaviti sa organizacijom ovakvih događaja kako bi se borba za ravnopravnost nastavila. Ona takođe izražava zabrinutost zbog porasta broja stranaca, posebno Rusa, koji posećuju Paradu i mogu uticati na atmosferu događaja.
Uprkos pretnjama i izazovima, Srbljanović ističe da je ponosna na to što smo proslavili prvih deset godina mirnog Prajda u Beogradu. Ona poziva sve građane da podrže borbu za ravnopravnost i da se suprotstave diskriminaciji seksualnih manjina. Parada ponosa treba da bude simbol borbe za slobodu, jednakost i ljubav, a zajedničkim snagama možemo stvoriti bolje društvo za sve.
Ove godine je Parada ponosa u Beogradu privukla veliki broj učesnika i podržavalaca, a Srbljanović ističe da je važno da se ovakvi događaji nastave kako bi se borba za ravnopravnost seksualnih manjina nastavila. Ona takođe naglašava da je važno da se političari i institucije uključe u podršku LGBT zajednici i da se promoviše tolerancija i razumevanje među svim građanima. Parada ponosa treba da bude simbol snage i hrabrosti, ali i jedinstva i solidarnosti u borbi za bolje sutra.
Srbljanović je takođe istakla da je važno da se nastavi sa edukacijom i podizanjem svesti o pravima seksualnih manjina u društvu. Ona apeluje na sve građane da se aktivno uključe u borbu za ravnopravnost i da se suprotstave svakoj formi diskriminacije i netolerancije. Parada ponosa treba da bude prilika za slavlje i solidarnost, ali i za podsećanje na važnost borbe za slobodu i jednakost za sve.
U zaključku, Srbljanović je istakla da je Parada ponosa važan događaj koji treba da inspiriše sve građane da se ujedine u borbi za prava seksualnih manjina. Ona poziva sve da podrže LGBT zajednicu i da se zajedno suprotstavimo svim oblicima mržnje i netolerancije. Parada ponosa treba da bude simbol hrabrosti, ljubavi i jedinstva, i zajedno možemo stvoriti bolje i pravednije društvo za sve građane.