Na hiljade ljudi u Sidneju doživelo je jedinstveno iskustvo čekajući u redu da vide cvet poznat kao „cvet leš“. Ova retka biljka, poznata kao Amorphophallus titanum, procvetala je prvi put posle sedam godina, privlačeći veliku pažnju posetilaca u Kraljevskoj botaničkoj bašti. Cvet leš je poznat po svom nesnosnom mirisu koji se širi kada se otvori, a mnogi ga opisuju kao smrad trulog mesa, dok drugi kažu da podseća na pokvarenu hranu ili prljave čarape.
U svetu postoji samo oko hiljadu primeraka ove biljke, dok je ovaj cvet privukao čak 20 hiljada radoznalih posetilaca. Mnogi su iščekivali trenutak njegovog cvetanja, a kada je primećen u decembru, imao je visinu od 25 cm, da bi do trenutka cvetanja narastao na impresivnih 1,6 metara. Ove dimenzije učinile su ga još spektakularnijim, a posebnu atmosferu u botaničkoj bašti pojačali su ljubičasta zavesa i magla iz ovlaživača vazduha.
Posetioci su ovom cvetu dali simpatičan nadimak „Putricia“, spajajući reč „putrid“ (trulež) sa imenom Patricia. Njegova slava brzo se proširila društvenim mrežama, a Kraljevska botanička bašta postavila je prenos uživo koji je uoči cvetanja privukao skoro milion pregleda. Dok su posetioci sa oduševljenjem prilazili da slikaju cvet i udahnu njegov specifičan miris, osoblje se pripremalo za moguće neželjene reakcije. „Razmišljali smo da postavimo kese za povraćanje, ali smo ipak odlučili da to nije potrebno,“ izjavila je Sofi Danijel, predstavnica botaničke bašte.
Cvet leš je retka i ugrožena vrsta koja cveta samo jedan do tri dana, nakon godina čekanja. Potiče sa indonežanskog ostrva Sumatra i nalazi se na listi ugroženih biljaka Međunarodne unije za zaštitu prirode. Svaki primerak koji uspe da procveta predstavlja važan korak ka očuvanju ove spektakularne, ali ugrožene vrste.
Ova pojava je izazvala veliko interesovanje i kod botaničara i kod široke javnosti. Cvet leš ne samo da privlači posetioce svojom neobičnom pojavom i mirisom, već i podseća na važnost očuvanja biodiverziteta i potrebu za zaštitom ugroženih vrsta. U svetlu klimatskih promena i gubitka staništa, ovakvi događaji pružaju priliku za podizanje svesti o ugroženim biljkama i životinjama.
Cveće i biljke često su simboli prirode i njenog bogatstva, ali retke vrste poput Amorphophallus titanum su pokazatelj kako ljudska aktivnost može uticati na prirodu. S obzirom na to da se cvet leš može videti samo nekoliko dana u životu biljke, svaki trenutak njegovog cvetanja postaje dragocen.
U globalnom kontekstu, očuvanje biljnih vrsta je postalo ključno pitanje. Mnoge zemlje se suočavaju sa izazovima u očuvanju biodiverziteta, a botaničke bašte igraju ključnu ulogu u proučavanju i očuvanju ovih vrsta. Kraljevska botanička bašta u Sidneju nije samo mesto za izlaganje biljaka, već i centar za istraživanje i edukaciju o važnosti očuvanja prirode.
Cvet leš je stoga više od samo neobične biljke – on je simbol borbe za očuvanje prirodnog bogatstva koje imamo. Njegova pojava u Sidneju podseća nas na to koliko je važno čuvati prirodu i kako svaka vrsta doprinosi ekosistemu na svoj način. Prateći ovakve događaje, možemo se nadati da će se povećati svest o potrebi zaštite prirodnih resursa i očuvanja retkih i ugroženih vrsta.