„BISTRICU“ GRADIMO S JAPANCIMA: Sledeće godine pripremni radovi

Milan Petrović avatar

Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) će učestvovati u izgradnji reverzibilne hidroelektrane (RHE) „Bistrica“ u Srbiji, što je važan projekat u energetskom sektoru prepoznat u programu „Skok u budućnost – Srbija 2027“. Ministarka energetike, Dubravka Đedović Handanović, je saopštila da je ova hidroelektrana kapaciteta 628 megavata ključna za balansiranje i skladištenje energije, te će obezbediti dovoljno električne energije u narednim godinama. Pripremna studija za izgradnju RHE „Bistrica“ je započeta nakon posete parlamentarnog zamenika ministra spoljnih poslova Japana, Jasušija Hosake.

Na sastanku sa glavnim predstavnikom JICA na Balkanu, Masahirom Uekijem, konstatovano je da su završeni idejni projekat i Studija izvodljivosti za hidroelektranu, dok su u toku pripreme Prostornog plana, Studija o proceni uticaja na životnu sredinu i Studija o zaštiti kulturnih dobara. Ministarka Đedović Handanović je izrazila zadovoljstvo što će izgradnja prve reverzibilne hidroelektrane u Srbiji započeti posle više od 30 godina. Naglasila je da je RHE „Bistrica“ ključna za sigurnost snabdevanja i dekarbonizaciju energetskog sektora u zemlji.

Formalizacija odluke o učešću JICA u izgradnji hidroelektrane „Bistrica“ usledila je nakon uspešne saradnje oko projekta odsumporavanja dimnih gasova na TENT A. Masahiro Ueki je čestitao ministarki na reizboru i izrazio želju za nastavkom uspešne saradnje između Srbije i Japana u energetskom sektoru. Projekat RHE „Bistrica“ ima važnost za obe zemlje, te će doprineti balansiranju i skladištenju energije, što je ključno za buduće snabdevanje električnom energijom.

Izgradnja reverzibilne hidroelektrane je deo šire strategije energetske tranzicije u Srbiji, koja se fokusira na diversifikaciju izvora energije i povećanje kapaciteta za skladištenje i balansiranje proizvodnje električne energije. Uvođenje RHE „Bistrica“ će omogućiti veću stabilnost u snabdevanju energijom i doprineti smanjenju emisije štetnih gasova u atmosferu. Očekuje se da će izgradnja hidroelektrane biti značajan korak ka ostvarenju energetske sigurnosti i održivosti u Srbiji.

Saradnja sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA) predstavlja važan korak ka modernizaciji energetskog sektora u Srbiji i implementaciji novih tehnologija za proizvodnju električne energije. Japanska tehnologija i iskustvo u oblasti hidroenergije će biti od velike koristi u izgradnji RHE „Bistrica“, koja će postati jedan od ključnih energetskih kapaciteta u zemlji. Očekuje se da će izgradnja hidroelektrane doprineti unapređenju energetske infrastrukture i stvaranju stabilnijeg energetskog sektora u Srbiji.

Reverzibilna hidroelektrana „Bistrica“ će imati kapacitet od 628 megavata i igraće ključnu ulogu u skladištenju energije i balansiranju elektroenergetskog sistema u Srbiji. Osim toga, hidroelektrana će obezbediti dovoljne količine električne energije za naredni period, čime će se osigurati stabilnost u snabdevanju energijom i smanjiti rizik od prekida u distribuciji električne energije. Projekat RHE „Bistrica“ se sprovodi u skladu sa najvišim standardima energetske efikasnosti i zaštite životne sredine, te će doprineti ostvarenju ciljeva održivog razvoja u energetskom sektoru u Srbiji.

Izgradnja RHE „Bistrica“ će se odvijati u fazama, pri čemu će se prvo završiti priprema tehničke dokumentacije, a zatim će početi izvođenje pripremnih radova. Planirano je da se izgradnja hidroelektrane završi u narednim godinama, što će doneti značajne benefite za energetski sektor u Srbiji. Projekat RHE „Bistrica“ je deo šire strategije energetske tranzicije u zemlji, koja se fokusira na unapređenje energetske sigurnosti, smanjenje emisije štetnih gasova i povećanje udela obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji električne energije.

Milan Petrović avatar