Drugi svjetski rat je bio najkrvaviji vojni sukob u istoriji koji je odnio oko pedeset pet miliona života u periodu od 1. septembra 1939. do 2. septembra 1945. Ovaj globalni sukob obilježen je masovnim stradanjem vojnika na ratištima, ali i civilnog stanovništva tokom bombardovanja gradova, masovnim pogubljenjima na okupiranim teritorijama te sistematskim istrebljenjem čitavih naroda u nacističkim logorima smrti.
Tokom Drugog svjetskog rata događale su se mnoge bizarne i smiješne situacije koje su pomalo podsjećale na rad članova „Monty Python-a“. Jedan od primjera je situacija s američkim obavještajcima koji su odlučili bojati rijeku u Burmi u žutu boju kako bi natjerali lokalno stanovništvo da se pobuni protiv Japanaca. Međutim, eksperiment s bojanjem je propao, a ideja je na kraju odbačena. Također, grad Konstanz u Njemačkoj je uspio izbjeći bombardovanje tako što je noću upalio sva svjetla, što je prevarilo savezničke pilote da misle da se grad zapravo nalazi u Švajcarskoj.
Jedan brod, nazvan „SS Wien“, imao je nesreću da bude potopljen dva puta tijekom oba svjetska rata. Nakon što je potopljen prvi put tokom Prvog svjetskog rata, brod je izvučen i popravljen, te je ponovno potopljen tokom Drugog svjetskog rata. Ovo ga čini jedinstvenim u istoriji kao jedini brod koji je potopljen u oba svjetska rata.
Juan Pujol Garcia je bio „lažljivi špijun“ koji je uspio obmanuti i Nijemce i saveznike tokom rata. Ovaj Španac je prvo bio odbijen od strane britanske i američke obavještajne službe, ali je uspio uvjeriti Nijemce da je agent koji radi za njih. Nakon što je uspio stvoriti lažnu špijunsku mrežu u Londonu, ponovno se obratio britanskoj službi koja mu je dala posao. Nijemci nisu nikada otkrili njegovu dvostruku igru, te je Garcia dobio čak i odlikovanje od Hitlera.
Njemački naučnici su također razmišljali o konstruiranju oružja masovnog uništenja pod nazivom „sunčev top“ ili „zraka smrti“ tokom Drugog svjetskog rata. Ideja je bila da se kroz golemo svemirsko povećalo puste sunčeve zrake kako bi se spalili neprijateljski gradovi. Međutim, naučnik Hermann Oberth je shvatio da je ideja neizvodiva i da bi mu trebalo oko stotinu godina da je realizira.
Ovi primjeri pokazuju da je Drugi svjetski rat bio pun bizarnih i nevjerojatnih događaja koji su obilježili ovaj mračni period u istoriji. Iako je rat donio mnogo patnje i uništenja, često se događalo da humor pronađe svoje mjesto i u najmračnijim trenucima.