Bliskoistočne zemlje spremaju rešenje za Pojas Gaze, sastavili četiri predloga

Milan Petrović avatar

Zvaničnici iz Saudijske Arabije, Egipta i Jordana aktivno rade na razvoju plana za budućnost Gaze nakon završetka sukoba između Hamasa i Izraela. Ova inicijativa dolazi kao odgovor na nedavne kontroverzne izjave američkog predsednika Donalda Trampa, koji je predložio raseljavanje Palestinaca u susedne zemlje, s idejom da se Gaza preuredi u „rivijeru Bliskog Istoka“. Ovaj Trampov predlog naišao je na široku osudu u arapskom svetu.

Arapske zemlje planiraju da svoj predlog iznesu na sastanku u Rijadu krajem meseca. Ovaj plan su čak nazvali „Trampov plan“ sa ciljem da umire Trampa i da ga podstaknu da odustane od svoje kontroverzne ideje. Prema informacijama iz arapskih vlada, već su pripremljena najmanje četiri predloga za budućnost Gaze, pri čemu se egipatski predlog smatra najvažnijim i najizvjesnijim za izlaganje Trampu.

Egipatski predlog podrazumeva formiranje nacionalnog palestinskog komiteta koji bi upravljao Gazom bez učešća Hamasa. Takođe, planira se međunarodno učešće u obnovi Gaze bez raseljavanja Palestinaca, uz paralelni rad na rešenju koje podrazumeva formiranje dve države. Ovaj pristup za cilj ima stabilizaciju situacije u Gazi i očuvanje palestinskog identiteta u regionu.

Saudijska Arabija, Egipat, Jordan, Ujedinjeni Arapski Emirati, kao i predstavnici Palestinaca, razmotriće ovaj plan u Rijadu pre nego što bude predstavljen na arapskom samitu zakazanom za 27. februar. Američki državni sekretar Marko Rubio je naglasio da je trenutni jedini plan, koji je Trampov, nepoželjan za arapske države. On je pozvao na predstavljanje boljih predloga kako bi se uspostavio konstruktivniji dijalog.

U međuvremenu, jordanski kralj Abdulah je tokom nedavnog sastanka u Beloj kući poručio Trampu da radi sa Saudijskom Arabijom i Egiptom na planu za Gazu koji će biti uspešan. Ovaj sastanak ukazuje na rastuću zabrinutost arapskih lidera zbog potencijalnih posledica Trampovog plana, koji bi mogao dodatno destabilizovati region.

Ova situacija u Gazi izaziva veliku pažnju međunarodne zajednice, koja prati razvoj događaja i mogućnosti za mirno rešenje. Uloga Egipta kao posrednika u sukobima između Izraela i Palestinaca i dalje je ključna, s obzirom na njegovu geografsku blizinu i istorijske veze sa obe strane. Egipat je često preuzimao ulogu posrednika, pokušavajući da smiri tenzije i podstakne dijalog.

Pored toga, planovi arapskih zemalja takođe naglašavaju potrebu za obnovom Gaze, koja je teška pogođena tokom višegodišnjih sukoba. Međunarodna zajednica je već izrazila spremnost da pomogne u obnovi infrastrukture i pružanju humanitarne pomoći, ali uz uslov da se postigne trajni mir i stabilnost.

Kao rezultat sve većih tenzija u regionu, važno je da se arapske zemlje ujedine i zajednički deluju u cilju pronalaženja održivih rešenja. Ovaj pristup može doprineti jačanju regionalne stabilnosti i smanjenju napetosti između Izraela i Palestinaca. Postoji nada da će predlog arapskih zemalja biti shvaćen ozbiljno i da će doprineti iznalaženju rešenja koje će biti prihvatljivo za sve strane.

U svetlu ovih događaja, očigledno je da arapske zemlje preuzimaju aktivniju ulogu u rešavanju pitanja Gaze, dok istovremeno nastavljaju da se bore protiv ideja koje bi mogle dodatno pogoršati situaciju u regionu. S obzirom na složenu dinamiku sukoba, uspeh ovih napora zavisiće od sposobnosti lidera da postignu jedinstvo i da pronađu zajednički jezik u cilju postizanja trajnog mira.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: