Prema trenutnim vremenskim prognozama, nakon pika toplotnog talasa koji je bio juče, već od danas maksimalne dnevne temperature su za dva do tri stepena niže, a za vikend i do sredine sledeće nedelje stiže nam i osveženje ako se ono tako može nazvati. To „osveženje“ donosi nam pad temperature za oko 10 stepeni, što znači da će živa u termometru biti oko 30. podeoka.
Meteorolog Ivan Ristić kaže za „Blic“ da to osveženje možemo da očekujemo od petka 19. jula, ali već danas temperatura je počela da pada, iako nema neke razlike u subjektivnom osećaju pošto je i današnja maksimalna temperatura ogromna – 37 stepeni.
Pad temperature je počeo i do kraja nedelje će pasti za oko 5 stepeni. Od danas počinje i period nestabilnijeg vremena, ali će vetrovi biti slabi na visini tako da će pljuskovi biti lokalnog karaktera.
„Tamo gde bude pljuska, tamo će oblak i nestati, neće se pomerati dalje. Ali od vikenda se sve menja. Naime, očekuje se kraj „Harona“ afričkog anticiklona i početak svežijeg vremena sa najvišim temperaturama u granicama normale, od 27 do 32 stepeni Celzijusa. Od subote će biti jakih vetrova na visini i dolaze oblaci koji donose pljuskove s grmljavinom, ponegde olujne nepogode i olujni vetar. Imaćemo tri takva naleta, u subotu, ponedeljak i sredu – kaže Ristić.
Ivan Ristić kaže da će u poslednjem takvom naletu u sredu do nas stići i svežiji vazduh kroz takozvana „Bečka vrata“. Reč je o hladnijoj vazdušnoj masi sa Atlantika i prostora zapadne Evrope koja će spustiti temperature kod nas na oko 30 stepeni, do 32 stepena.
Krajem jula i početkom avgusta očekuje se blago povećanje padavina u pojedinim delovima Srbije i postepeni pad temperature biće praćen jačanjem visinskih vetrova i prolascima oslabljenih visinskih dolina koje će donositi oblake, pljuskove kiše, grmljavinu ponegde i nepogode praćene gradom i olujnim vetrom.
– Početak ovakvog vremena je u subotu, 20. jula. Nestabilno vreme potrajaće najverovatnije do četvrtka 25. jula kada će se sa završetkom prodora svežijeg vazduha vreme postepeno stabilizovati. Treba reći da temperatura Jadranskog mora ide ponegde i do 30 stepeni, tako da bi moglo da dođe do razvoja pijavica koje bi dodatno ojačale oluje. Da li će one biti višećelijske sa vetrovima do 120 km/h ili superćelijske do 180 km/h još uvek je rano govoriti, ali treba imati u vidu da je to moguće u ovom periodu – objašnjava Ivan Ristić.
Kako je rekao za „Blic“, Jadransko more je oborilo rekord i prešlo 30 stepeni na pojedinim mestima što je opasno zato što kada pređe 27 stepeni i ako se pojave pijavice koje su kao vodene pumpe, podiže se vlaga sa površine mora u oblake, a to može da izazove jače oluje.
– To se desilo prošle godine kada smo imali dve superćelijske oluje. Nadam se da će se sada zadržati na klasičnim olujama, da će biti jednoćelijske ili višećelijske, ali ne i superćelijske. Što se tiče toplotnih talasa, poput drugih ekstremnih pojava, biće ih sve češće, a uticaj na to imaju klimatske promene. Toga će biti i u budućnosti, na to moramo da budemo spremni – kaže meteorolog.