Blokada ispred RTS ušla u sedmi dan: Studenti najavili da će provesti Uskrs ispred Javnog servisa

Jovana Radić avatar

Studenti Beogradskog univerziteta nastavljaju blokadu ulaza Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici, Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku, koja je ušla u svoj sedmi dan. Ova akcija je započela u ponedeljak, a studenti su najavili da će Uskrs provesti ispred ovog javnog servisa. Njihov zahtev je jasan: traže raspisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), uz poruku da će blokada trajati sve dok se ne ispuni ovaj zahtev ili dok se RTS ne „ugasi“.

Protesti su obeleženi šesnaestominutnom tišinom u znak sećanja na žrtve tragedije u Novom Sadu, gde je nedavno došlo do pada nadstrešnice na železničkoj stanici, što je rezultiralo smrću 16 osoba. Na transparentima su se mogli pročitati poruke poput: „Samo sledite srpske studente i svet će biti dobro“, što dodatno ukazuje na značaj koji studenti pridaju ovoj akciji.

Na samom mestu okupljanja, kako javlja reporterka, atmosfera je bila mirna, a okupljeni studenti su se zabavljali igrajući odbojku i kucajući uskršnja jaja. Međutim, RTS i dalje ne emituje svoj Jutarnji program, umesto toga, gledatelji su mogli da prate filmove i vesti bez uključenja iz studija. Ovaj nedostatak redovnog programa izazvao je gnev među gledateljima, a RTS je izdao izvinjenje vernicima koji su očekivali prenos ponoćne i jutarnje liturgije povodom Uskrsa.

Saobraćaj oko RTS-a ostaje blokiran, a ulice kao što su Takovska, Ilije Garašanina, kao i deo ulice Kneza Miloša, nisu prohodne. Učesnici blokade uključuju studente iz Novog Pazara i grupu bajkera koji dodatno podižu atmosferu svojim skandiranjem i upotrebom pištaljki i vuvuzela.

U međuvremenu, studenti su sinoć pevali himnu Srbije „Bože pravde“, šaljući poruke solidarnosti i čestitajući Uskrs putem društvenih mreža. Njihova akcija privukla je pažnju medija i javnosti, ali i reakciju samog RTS-a, koji je podneo krivičnu prijavu protiv nepoznatih lica koja se predstavljaju kao studenti i pozivaju građane da im se pridruže u blokadi.

RTS je takođe pozvao međunarodne institucije da reaguju na situaciju, naglašavajući da su protesti i blokade ozbiljna pretnja za rad javnog servisa. Iz ovog javnog preduzeća poručuju da blokada onemogućava normalno funkcionisanje i rad, što ima dalekosežne posledice po informisanje građana.

Studenti su, s druge strane, odlučni da nastave sa svojim zahtevima. Njihova akcija nije samo protest protiv trenutne situacije u medijima, već i simbol borbe za slobodu i nezavisnost medija u Srbiji. Mnogi smatraju da su ovakvi protesti neophodni kako bi se čula reč mladih i kako bi se skrenula pažnja na ozbiljna pitanja koja se tiču medijskog prostora u zemlji.

Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kada će se naći rešenje za ovu blokadu i da li će zahtevi studenata biti uslišani. U svakom slučaju, protesti su otvorili važnu diskusiju o stanju medija u Srbiji i ulozi mladih u oblikovanju budućnosti. Studenti poručuju da će ostati na svom mestu, kako bi osigurali da njihovi glasovi budu čujni i da se borba za prava građana i slobodu medija nastavi.

Jovana Radić avatar