Blokada RTS, 14. dan: Studenti najavili prekid možda već danas ako se raspiše konkurs za REM

Jovana Radić avatar

Blokada zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) traje već 14 dana, a grupa studenata, građana i bajkera i dalje se okuplja ispred zgrade u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Saobraćaj je i dalje blokiran u okolnim ulicama, uključujući Kneza Višeslava, a raskrsnice su blokirane kontejnerima. Tokom jutra, broj okupljenih studenata bio je manji nego prethodnih dana, ali su oni nastavili sa protestom, tražeći ispunjenje svojih zahteva.

Studenti su najavili da će prekinuti blokadu ukoliko Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije u ponedeljak donese odluku o raspisivanju konkursa za članove Saveta Regulatorne agencije za elektronske medije (REM), što je jedan od njihovih ključnih zahteva. U emisiji „Utisak nedelje“, predstavnici studenata su istakli da će se povući na fakultete, ali će i dalje pratiti situaciju i eventualne daljnje akcije.

U međuvremenu, RTS nastavlja da emituje program prema izmenjenoj šemi. Javna medijska kuća je saopštila da zaposleni rade uz velike napore kako bi realizovali i emitovali sadržaj. Zbog blokade, RTS je podneo prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu protiv NN lica, čime su dodatno osnažili svoje pravne korake u ovoj situaciji.

Podsećamo, blokada RTS-a počela je 14. aprila u 22 časa, a studenti su jasno stavili do znanja da će ostati na ulicama dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta REM-a ili dok se RTS ne ugasi. Ova situacija ukazuje na rastuće nezadovoljstvo među studentima i građanima prema radu javnog servisa, kao i na potrebu za reformama u medijskom sektoru.

Protesti su privukli pažnju javnosti, a okupljeni su izrazili želju da se situacija reši mirnim putem, uz dijalog i saradnju sa nadležnim institucijama. Studenti su, takođe, naglasili da je njihov cilj da se izbori za članove REM-a održe transparentno i uz učešće svih relevantnih aktera.

Tokom proteklih dana, okupljeni su organizovali različite aktivnosti kako bi skrenuli pažnju na svoje zahteve, uključujući performanse i javne diskusije. Njihove poruke su jasno usmerene ka potrebi za većom odgovornošću i transparentnošću u radu medijskih institucija.

U svetlu ovih događaja, očekuje se da će odluka Odbora za kulturu i informisanje u ponedeljak imati značajan uticaj na dalji tok protesta. Ukoliko dođe do pozitivnog ishoda, studenti će se povući, ali ukoliko njihovi zahtevi ne budu ispunjeni, moguće je da će blokada trajati i dalje.

U trenutnoj situaciji, važno je napomenuti da je protest do sada protekao bez većih incidenata, što ukazuje na zrelost i posvećenost okupljenih da ostanu mirni i fokusirani na svoje ciljeve. Građani koji podržavaju studente takođe su se pridružili protestu, naglašavajući značaj slobode medija i potrebe za reformama u informacionom prostoru.

Kako se situacija razvija, jasno je da će reakcija vlasti na zahteve studenata biti ključna za dalju dinamiku protesta. Ovaj slučaj predstavlja ne samo borbu za prava studenata, već i širu borbu za slobodu medija i transparentnost u radu javnih institucija. S obzirom na sve navedeno, nastavak dijaloga između studenata, građana i vlasti postaje sve hitniji.

Jovana Radić avatar