Ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Srbije, Boris Bratina, izneo je svoje stavove o aktuelnoj situaciji u vezi sa RTS-om (Radio-televizija Srbije) i protestima koji se odvijaju ispred ove institucije. Prema Bratini, raspisivanje novog konkursa za članove Saveta REM-a (Regulatornog tela za elektronske medije) neće rešiti krizu koja se trenutno odvija oko javnog servisa. On smatra da su protesti ispred RTS-a usmereni na pogrešnu adresu, jer se REM nalazi na drugoj lokaciji.
Bratina je istakao da je bitka zapravo usmerena na REM, gde se dodeljuju frekvencije i drugi dragoceni resursi. U svom izlaganju, ministar je pominjao pismo koje je Vlada dobila od direktora RTS-a, u kojem se navodi da novinari nemaju adekvatne uslove za rad i da su prinuđeni da rade od kuće zbog teške situacije. Međutim, Bratina ukazuje na to da nije jasno zbog čega je situacija tako teška.
On je naglasio da RTS mora da sprovede unutrašnju analizu kako bi utvrdio da li deluje kao javni servis ili kao organizacija koja se protivi vlastima. „Moraju da razjasne svoj identitet“, rekao je Bratina, naglašavajući da je neprihvatljivo zahtevati gašenje RTS-a. Takođe, on je ocenio da se među demonstrantima nalaze ljudi koji ne mogu doneti ključne odluke i da su neki radnici iznutra uključeni u blokadu.
Bratina je upozorio da je važno sprečiti da RTS dođe u ruke blokadera i da počne emitovati program koji ne odražava javni interes. On je naglasio značaj očuvanja RTS-a kao javnog nacionalnog servisa, koji treba da pruža objektivne i relevantne informacije građanima.
U vezi sa blokadama fakulteta, ministar je izrazio potrebu da se primeni zakon na Univerzitetu, kako bi se pokazalo da funkcioniše parlamentarna demokratija. Bratina je upozorio da trenutna situacija može dovesti Srbiju u kolonijalni položaj i da se mora obezbediti jedinstvo među građanima radi očuvanja zemlje. On je istakao da je „napad na Srbiju“ u pitanju i da je važno da se razlikuju stavovi kako bi se odbranila zemlja.
Ministar je izneo sumnje da studenti koji blokiraju fakultete to rade bez naknade. Prema njegovim rečima, postoji „zajednička kesa“ iz koje neki od njih dobijaju novac, što ih ujedinjuje. On je situaciju nazvao „teorijom kupusa“, ističući da različite grupe, uključujući studente, opoziciju i nevladine organizacije, deluju kao povezane strukture, iako svaka ima svoje interese.
Bratina je naglasio da su protesti protiv RTS-a i blokade fakulteta deo šireg obračuna sa vlastima, i da je važno prepoznati ko stoji iza tih aktivnosti. On je pozvao na dijalog i razumevanje, ali je takođe ukazao na potrebu da se zaštiti nacionalni interes i očuva stabilnost u zemlji.
Na kraju, ministar Bratina je pozvao na odgovornost svih aktera u ovom procesu, naglašavajući da je važno pronaći rešenje koje će omogućiti RTS-u da funkcioniše kao javni servis, a istovremeno očuvati red i zakonitost u društvu. Ukoliko se ne postigne dogovor, moguće je da će se nastaviti tenzije i podeljenost među građanima, što može imati dugoročne posledice po političku i društvenu stabilnost Srbije.