Blokada RTS: Napeto u Takovskoj, blokirana i Ilije Garašanina

Jovana Radić avatar

Studenti Beogradskog univerziteta su od ponedeljka u blokadi, a protesti su se proširili na Radio televiziju Srbije (RTS) u Takovskoj i Aberdarevoj ulici, kao i na Košutnjaku. U isto vreme, studenti sa Univerziteta u Novom Sadu su blokirali ulaze zgrade Radio-televizije Vojvodine na Mišeluku, a protesti su se nastavili i tokom noći na poziv građana Novog Sada.

Ispred RTS-a su se okupili redari koji su onemogućavali ulaz u zgradu. U međuvremenu, jutros je blokirana i ulica Ilije Garašanina kod Palilulske pijace, gde su studenti napravili dva štita kako bi sprečili ulazak zaposlenih u zgradu RTS-a, jer su primetili da se policija uključila u situaciju.

Na licu mesta je bio veliki broj pripadnika Žandarmerije, koji su se postrojili i u Takovskoj ulici, koja je takođe bila blokirana. Došlo je do sukoba između policije i studenata, pri čemu su studenti pokušali da probiju policijski štit, dok je žandarmerija reagovala odgurivanjem demonstranata.

Građani i studenti su sinoć, ispred zgrade RTV, proglasili pobedu nakon što su na video bimu odgledali Dnevnik 3 RTV, gde je objavljena vest o dolasku studenata biciklista u Strazbur i o blokadi RTS-a i RTV-a. Oduševljeni građani su dočekali studente na glavnom trgu Kleber u Strazburu, uz povike i aplauz, a usledila je i bakljada.

Radio-televizija Srbije je reagovala na proteste, pozivajući studente da prekinu blokadu javnog servisa, ističući da je sprečavanje zaposlenih da dođu na svoja radna mesta nasilje. RTS je naglasila da je tužna ironija što se takve akcije sprovode od strane onih koji se zalažu za društvo bez nasilja i pritisaka. U saopštenju se navodi da je verovanje da se društvo može izgraditi na ruševinama javnog servisa opasna zabluda.

RTS je podsetila na to da zgrada koju su studenti blokirali nosi ožiljke koje su joj naneli oni koji su verovali da se društvo može prevaspitati samo nasiljem. Protesti su izazvali različite reakcije u javnosti, a situacija ostaje napeta dok se studenti bore za svoja prava i pokušavaju da skrenu pažnju na probleme sa kojima se suočavaju.

Studenti su, između ostalog, izrazili nezadovoljstvo zbog načina na koji se tretiraju njihove potrebe i zahtevi, tražeći veće ulaganje u obrazovanje i bolje uslove za studente. Njihovi protesti su postali simbol borbe za prava mladih u Srbiji, a podršku su im pružili mnogi građani koji se slažu sa njihovim stavovima.

Uprkos pozivima na mir i dijalog, situacija se čini sve napetijom, a protesti su se nastavili, uz očekivanje da će vlasti morati da reaguju na zahteve studenata. Dok se situacija razvija, studenti ostaju odlučni u svojoj borbi, nadajući se da će njihovi zahtevi biti saslušani i da će doći do promena koje su neophodne za budućnost mladih u Srbiji.

Ovaj protest je samo jedan od mnogih primera kako se mladi u Srbiji organizuju i bore za svoja prava, a reakcije vlasti i javnosti će sigurno oblikovati dalju dinamiku situacije. U međuvremenu, studenti nastavljaju da izražavaju svoje stavove i zahtevaju promene koje smatraju potrebnim za unapređenje društva u kojem žive.

Jovana Radić avatar