Blokade RTS su nasilje, mora se pokrenuti krivični postupak protiv odgovornih

Milan Petrović avatar

Predsednik Srpske napredne stranke, Miloš Vučević, izneo je oštru osudu višednevnih blokada Radio-televizije Srbije (RTS) koje su organizovali studenti. On je istakao da su ove akcije nasilne i da je neophodno pokrenuti krivične postupke protiv svih učesnika koji mogu biti identifikovani. Vučević je naglasio da takve akcije narušavaju pravni poredak i da je važno da institucije, poput tužilaštva i policije, reaguju na ovaj problem.

U razgovoru za televiziju Hepi, Vučević je istakao da je potrebno da se preduzmu pravne mere protiv onih koji su uključeni u blokade, naglašavajući da je to jedini način da se pokaže da postoji pravna država. On je rekao: „Ovo što se dešava oko RTS je nasilje, tu niko nema dilemu. Mora tužilaštvo i policija da pokreću krivične postupke protiv svih koje mogu da identifikuju.“

Studenti su, s druge strane, organizovali blokade kao oblik protesta protiv različitih političkih i društvenih pitanja, smatrajući da je to način da se čuje njihov glas i da se skrene pažnja na probleme sa kojima se suočavaju. Ovakvi oblici protesta su često predmet rasprava u medijima i javnosti, a reakcije vlasti mogu biti veoma različite. U ovom slučaju, Vučević je jasno izrazio stav da takve akcije ne mogu proći bez odgovornosti.

Protesti i blokade su uobičajeni alati koje koriste studenti i građani kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo. U mnogim slučajevima, ovi protesti su rezultat dugogodišnjih frustracija prema politici, ekonomskim uslovima ili obrazovnom sistemu. Međutim, kada protesti pređu u oblike nasilja ili blokada javnih institucija, to često izaziva oštre reakcije vlasti.

U ovom kontekstu, Vučević je naglasio da je važno da se očuva red i zakonitost, te da svi koji učestvuju u nasilnim protestima moraju snositi posledice. Njegova izjava može se interpretirati kao upozorenje studentima da budu svesni mogućih pravnih posledica svojih dela.

U Srbiji, situacija sa medijima i slobodom govora često je predmet debate. Mnogi smatraju da je RTS pod kontrolom vlasti i da ne izveštava objektivno o svim aspektima društvenog života. Ovo stvara dodatne tenzije između vladajućih struktura i opozicije, kao i između vlade i građana. U tom svetlu, blokade RTS-a mogu se videti kao rezultat osećaja bespomoćnosti i frustracije među mladima, koji smatraju da im se ne daje dovoljno prostora za izražavanje svojih stavova.

Pored toga, reakcije na proteste i blokade često variraju u zavisnosti od političkog konteksta i trenutnih dešavanja u zemlji. U nekim slučajevima, vlasti su bile spremne da pregovaraju i razgovaraju s protestantima, dok su u drugim slučajevima primenjene represivne mere.

Važno je napomenuti da iako su protesti legitimno sredstvo za izražavanje nezadovoljstva, korišćenje nasilja ili blokada može dovesti do dodatnog eskaliranja sukoba i smanjenja prostora za dijalog. U ovom trenutku, Vučević je upozorio da se ovakvi oblici protesta ne mogu smatrati konstruktivnim i da je potrebno pronaći alternativne načine za izražavanje nezadovoljstva.

U zaključku, Vučević je pozvao na pravnu odgovornost svih koji učestvuju u nasilnim akcijama, ističući da je važno da se poštuje pravni sistem i da se pokaže da svako mora snositi posledice svog ponašanja. Ova izjava može izazvati dalju debatu o granicama slobode izražavanja i pravima građana u okviru demokratskog društva.

Milan Petrović avatar