Na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) u Novom Sadu juče je došlo do incidenta kada je dekana Patrika Dirida napala grupa razularenih blokadera. Ovaj napad izazvao je veliku pažnju javnosti i otvorio pitanja o sigurnosti na univerzitetima, kao i o granicama slobode okupljanja.
Prema izjavama oč witnesses, incident se dogodio tokom protestne akcije koja je imala za cilj da skrene pažnju na određene probleme u obrazovnom sistemu. Blokaderi su, kako se izveštava, ispoljavali svoje nezadovoljstvo na agresivan način i usmerili svoju ljutnju prema dekanu, koji je pokušao da razgovara s njima i sazna uzroke njihovog nezadovoljstva.
Dirid je u izjavi za medije rekao da je bio šokiran napadom, ali da je bio spreman na moguće sukobe, s obzirom na tenzije koje su se osećale tokom protesta. „Nisam očekivao da će situacija otići tako daleko. Mislio sam da će se sve završiti razgovorom, ali su se strasti uzburkale i postalo je opasno“, rekao je Dirid.
Ovaj incident nije samo pitanje bezbednosti dekana, već i šire pitanje o načinu na koji se izražava nezadovoljstvo u društvu. Mnogi se pitaju da li su ovakvi protesti produktivni ili samo dodatno polarizuju situaciju. Naime, protesti su često način da se ukaže na probleme, ali nasilje nikada nije rešenje.
U međuvremenu, reakcije na napad na dekana počele su da pristižu iz različitih krugova. Univerzitetska zajednica, kao i lokalne vlasti, osudile su nasilje i pozvale na dijalog kao način rešavanja nesuglasica. „Svako ima pravo na svoje mišljenje i na mirno izražavanje svog nezadovoljstva, ali nasilje nikada nije rešenje“, izjavio je rektor Univerziteta u Novom Sadu.
Policija je odmah reagovala na incident i pokrenula istragu. U saopštenju su naveli da su identifikovali nekoliko učesnika u napadu i da će biti preduzete odgovarajuće mere. „Nasilje neće biti tolerisano i odgovorni će snositi posledice“, poručili su iz policije.
Ovaj incident dodatno je otvorio pitanja o sigurnosti na univerzitetima i načinima na koje se studenti i profesori suočavaju sa socijalnim i političkim problemima. Neki smatraju da je potrebna bolja komunikacija između univerziteta i studenata kako bi se izbegle ovakve situacije u budućnosti. „Moramo raditi na tome da stvorimo prostor za otvoren dijalog, gde će svi moći da izraze svoje mišljenje bez straha od nasilja“, rekao je jedan od profesora na DIF-u.
Na društvenim mrežama, reakcije na incident su bile podeljene. Dok su neki podržavali blokadere i njihove zahteve, drugi su osudili nasilje i podsticali mirne proteste. „Zahtevi su legitimni, ali nasilje nije način da se dođe do rešenja“, komentarisao je jedan korisnik Twittera.
Pitanje koje se postavlja je kako će ovaj incident uticati na buduće proteste i slobodu okupljanja u Srbiji. Mnogi se nadaju da će se situacija smiriti i da će se pronaći konstruktivan način za rešavanje problema koji su pokrenuli blokaderi. „Svi želimo da budemo saslušani, ali moramo naći način da to uradimo bez nasilja“, zaključio je jedan od studenata.
U svetlu ovog incidenta, važno je zapitati se kako možemo izgraditi društvo koje će biti otvoreno za dijalog i gde će se poštovati različita mišljenja. Samo kroz konstruktivne razgovore možemo doći do rešenja koja će biti prihvatljiva za sve strane. Napad na dekana Dirida nije samo pitanje bezbednosti, već i poziv na promišljanje o načinima na koje možemo zajedno graditi bolju budućnost.