BOJANA JE DOKAZ DA SU ŽENE STUB NAŠIH SELA! Rade isto kao muškarci, a odmaraju samo na crveno slovo

Milan Petrović avatar

U skladu s tim, Bojana Đorđević iz sela Ljubić u zapadnoj Srbiji predstavlja primer žene na selu koja se svakodnevno bori i radi kako bi obezbedila hranu za svoju porodicu. Ona ističe da žene na selu rade od jutra do mraka, bez predaha i praznuju jedino kada je crveno slovo. Bojana je majka troje dece i mora da balansira između domaćinstva, njive i štale, kako bi podmirila sve obaveze.

Žene na selu predstavljaju više od četvrtine svetskog stanovništva, a u zemljama u razvoju čine skoro 43 odsto ukupne radne snage u poljoprivredi. One su ključne za proizvodnju i preradu hrane, te imaju veliku odgovornost za bezbednost hrane. Ipak, mnoge žene na selu su izložene teškom fizičkom radu, njihov doprinos se neretko ne vrednuje, a imovinu poseduju u vrlo malom procentu.

S obzirom na to da 76 odsto ekstremno siromašnih živi u ruralnim oblastima, pristup proizvodnim poljoprivrednim resursima za žene u selu je od suštinskog značaja za smanjenje svetske gladi i siromaštva. Žene na selu imaju ključnu ulogu za postizanje ciljeva nove Agende održivog razvoja do 2030. godine, te je važno prepoznati njihov doprinos i podržati ih u njihovom radu.

Međunarodni dan seoskih žena obeležava se svake godine kako bi se istakao značaj i doprinos žena na selu u unapređenju poljoprivrednog i ruralnog razvoja, poboljšanju bezbednosti hrane i smanjenju siromaštva. Generalna skupština Ujedinjenih nacija je prvi put ustanovila ovaj dan 2008. godine, prepoznavši ključnu ulogu seoskih žena u globalnom kontekstu.

Uzimajući u obzir sve navedeno, jasno je da se žene na selu suočavaju sa mnogim izazovima i preprekama u svakodnevnom životu. Njihov rad i doprinos treba ceniti i podržavati, kako bi se osigurala bolja budućnost za sve žene koje se bave poljoprivredom i ruralnim razvojem. Podrška ženama na selu značajna je za postizanje održivog razvoja i smanjenje siromaštva širom sveta.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: