Žena iz Formoze u Brazilu, stara 69 godina, postala je žrtva prevare kada je nepoznati prevarant pokušao da je uveri da je Ilon Mask. Ova naivna žena, verujući da su u ljubavnoj vezi, počela je da mu šalje novac, a na kraju je ostala bez čak 25.000 evra. Njena priča je upozorenje o opasnostima prevara putem interneta, posebno kada su u pitanju ranjive osobe.
Sve je počelo kada su se „upoznali“ preko društvenih mreža. Njihovo dopisivanje bilo je ispunjeno ljubavnim porukama, a prevarant je uspeo da izazove poverenje žene. Tokom tog perioda, ona je podigla dva kredita kako bi mogla da mu pošalje novac. Brazilski mediji su objavili delove njihove prepiske, koja je uključivala poruke pune nežnosti. Prevarant je bio sačuvan u njenom imeniku pod imenom „Moja ljubav Mask“, a slali su si poruke u kojima je on izražavao svoju „ljubav“ prema njoj.
U jednoj od poruka, prevarant je napisao: „Volim te jer si moja najveća ljubav, najbolja prijateljica i najodaniji saputnik. Bez tebe moj život je samo pustinja.“ Ove reči, iako lažne, bile su dovoljno moćne da zavedu ženu i nateraju je da mu poveruje.
Kako je situacija napredovala, prevarant je počeo da traži novac za različite potrebe, uključujući čak i troškove goriva za svoj avion. Iako su pokloni kao što su cveće i nakit bili obećani, nikada nisu stigli. U jednom trenutku, žena je bila spremna da proda svoju kuću, koja se procenjuje na oko 500.000 brazilskih reala (oko 83.000 evra), kako bi mu poslala još novca.
Na sreću, njen sin je otkrio prevaru i prijavio slučaj policiji. Istraga je pokazala da je prevarant koristio slične poruke za prevare i drugih žrtava u regionu. Bankovni računi na koje je žena slala novac bili su povezani sa kriminalnom organizacijom koja je ciljala ranjive osobe širom zemlje. Ova situacija je dodatno naglasila rizike povezane sa online interakcijama, posebno kada je reč o nepoznatim osobama.
Slične prevare se dešavaju širom sveta. Na primer, slučaj 52-godišnje Francuskinje koja je nasela na prevaru u kojoj joj je nepoznati muškarac predstavio kao Bred Pit. Ovaj prevarant je koristio veštački generisane fotografije i ubedio je da je teško bolestan, govoreći joj da su mu svi računi blokirani nakon razvoda od Anđeline Džoli. Na kraju mu je poslala neverovatnih 830.000 evra.
Ova vrsta prevare često koristi emocionalne manipulacije kako bi se stvorila veza između prevaranta i žrtve, što dodatno otežava otkrivanje laži. Žrtve se često osećaju izolovano i nesigurno, što ih čini podložnijim ovakvim prevarama.
U svetu gde su društvene mreže postale glavni način komunikacije, važno je biti svestan opasnosti koje nosi online interakcija. Ljudi bi trebali biti oprezni i kritični prema osobama koje upoznaju putem interneta, posebno kada je reč o slanju novca ili deljenju ličnih informacija. Edukacija o ovim pitanjima može pomoći u sprečavanju budućih prevara i zaštiti potencijalnih žrtava.
Na kraju, važno je napomenuti da su ovakve prevare često povezane sa organizovanim kriminalom, koji cilja ranjive osobe i koristi emocionalne manipulacije kako bi izvukao novac. Policija i druge institucije rade na otkrivanju i procesuiranju ovakvih prevaranata, ali je i samo društvo odgovorno za širenje svesti o ovim prevarama kako bi se smanjio broj žrtava.