Kina je nedavno podnela tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) zbog mera koje je Evropska unija (EU) uvela na uvoz električnih vozila (EV) proizvedenih u Kini. EU je donela odluku o uvođenju carina u rasponu od 8% do 35% na uvoz kineskih električnih vozila u periodu od pet godina, tvrdeći da Kina koristi nepravedno subvencionisanje. Kinesko ministarstvo trgovine izrazilo je snažan protest protiv ove odluke, tvrdeći da krši pravila STO i predstavlja trgovinski protekcionizam. Peking je upozorio da bi EU mogla izazvati „trgovinski rat“ ako nastavi da eskalira tenzije.
Odluka EU je usledila nakon što su Sjedinjene Američke Države u maju povećale svoje tarife na kineska električna vozila sa 25% na 100%. Kina je odgovorila na ove akcije uvođenjem privremenih carina na neke proizvode poreklom iz EU, kao i pokretanjem antidampinške istrage u vezi sa određenim svinjskim i mlečnim proizvodima iz bloka. Vrednost uvoza kineskih električnih vozila u EU porasla je sa 1,6 milijardi dolara u 2020. godini na 11,5 milijardi dolara 2023. godine, što čini 37% ukupnog uvoza električnih automobila u blok.
Brisel tvrdi da su carine neophodne kako bi se evropski proizvođači automobila zaštitili od nelojalne konkurencije, tvrdeći da kineski proizvođači imaju koristi od državnih subvencija. Međutim, neke od članica EU, poput Njemačke i Mađarske, oštro su se protivile uvođenju carina. Kina je upozorila da će se boriti protiv ovih mera i da će poduzeti odgovarajuće korake kako bi zaštitila svoje interese u industriji električnih vozila.
Kineska vlada je optužila EU za nepoštene prakse tokom antisubvencionističke istrage i tvrdi da je odluka o uvođenju carina neosnovana. Kina je odlučila da podnese tužbu STO-u kako bi osporila ove mere i zaštitila svoju industriju električnih vozila. Peking je više puta upozoravao EU da bi mogla izazvati trgovinski rat ako nastavi sa ovakvim akcijama protiv kineskih proizvoda.
U međuvremenu, odluka EU usledila je nakon povećanja tarifa SAD-a na kineska električna vozila, što je dodatno pogoršalo situaciju između Kine, EU i SAD-a. Kina je reagovala na te akcije uvođenjem privremenih carina na proizvode iz EU i pokretanjem antidampinške istrage. Ovo je izazvalo tenzije između Kine i EU, što je dovelo do podnošenja tužbe Kine protiv EU pred STO-om.
U zaključku, situacija između Kine, EU i SAD-a postaje sve napetija zbog trgovinskih sporova i uvođenja carina na različite proizvode. Kina je odlučna u tome da zaštiti svoje interese u industriji električnih vozila i da se suprotstavi trgovinskim merama koje smatra nepravednim. STO će morati da se pozabavi ovim sporom između Kine i EU, kako bi se pronašlo rešenje koje će zadovoljiti obe strane i očuvati trgovinske odnose među njima.