Brisel odbacio predlog Pekinga za minimalnu prodajnu cenu kineskih električna vozila od 30.000 evra

Milan Petrović avatar

Evropska komisija odbacila je predlog kineske vlade da se uvezena električna vozila proizvedena u Kini prodaju u Evropskoj uniji po minimalnoj ceni od 30.000 evra. Tri izvora su izjavila da je Peking nadao da će ovaj predlog biti prihvaćen kako bi sprečio uvođenje dodatnih carina na kineska vozila. Evropska komisija je odbacila ponude za minimalne cene od proizvođača električnih vozila u Kini u okviru istrage protiv subvencija, što je dovelo do trgovinskog spora između Pekinga i Brisela.

Ovaj predlog je deo šireg sukoba između Kine i Evrope koji se odvija u okviru istrage protiv subvencija koju je sprovela Evropska komisija. Oba bloka su zastupala različite stavove o ovom pitanju, što je dovelo do eskalacije tenzija. Kineska vlada je predložila minimalnu cenu od 30.000 evra za uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini kako bi zaštitila svoje proizvođače od dodatnih carina, ali Evropska komisija je odbacila taj predlog.

Ovaj trgovinski spor između Kine i EU mogao bi imati dugoročne posledice po njihove ekonomske odnose. Kina je jedan od najvećih izvoznika električnih vozila na svetu, dok je Evropska unija jedno od najvećih tržišta za ove proizvode. Njihova saradnja u ovoj oblasti je ključna za dalji razvoj tehnologije i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.

Odbacivanje kineskog predloga može imati negativne posledice po bilateralne odnose između Kine i EU. To može dovesti do dalje eskalacije trgovinskog rata i povećanja carinskih barijera između ova dva bloka. Obe strane će morati da pronađu kompromisno rešenje kako bi izbegle dalje pogoršanje odnosa.

Evropska komisija je saopštila da je odbacila predlog minimalne cene za uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini kao deo istrage protiv subvencija. Kina je pokušala da zaštiti svoje proizvođače od mogućih dodatnih carina, ali je taj predlog odbijen od strane EU. Očekuje se da će se ova situacija dalje razvijati u narednim mesecima, a odluke koje budu donete mogu imati značajne posledice po globalnu trgovinu.

Kineska vlada je izrazila razočaranje odbacivanjem njihovog predloga od strane Evropske komisije. Oni su tvrdili da je taj predlog bio u skladu sa međunarodnim pravilima trgovine, ali je očigledno da EU ima drugačije mišljenje po tom pitanju. Očekuje se da će ova situacija dodatno pojačati trgovinske tenzije između Kine i EU, što može dovesti do dalje eskalacije trgovinskih sukoba.

U zaključku, odbacivanje kineskog predloga od strane Evropske komisije može imati dalekosežne posledice po njihove ekonomske odnose. Obe strane će morati da pronađu kompromisno rešenje kako bi izbegle dalje pogoršanje situacije. Nastavak trgovinskih tenzija između Kine i EU može imati negativne posledice po globalnu trgovinu i ekonomiju u celini.

Milan Petrović avatar